Predlog za osnivanje alimentacionog fonda ušao je u skupštinsku proceduru, a ovaj korak mogao bi značajno da pomogne razvedenim roditeljima koji se suočavaju sa problemom neplaćanja alimentacije. Prema podacima Zavoda za statistiku, tokom prošle godine razvedeno je više od 5.000 brakova sa decom, pri čemu je u skoro 70% slučajeva dete dodeljeno majci. Nažalost, čak polovina tih majki nije dobila izdržavanje, što je alarmantna situacija koja zahteva hitno rešenje.
Alimentacioni fond bi mogao da promeni ovu neprijatnu situaciju, jer prema novom zakonu, ako dužnik ne izmiruje obaveze prema alimentaciji, država bi preuzela tu odgovornost, a dugove bi naplaćivali izvršitelji. Ovaj model može pružiti sigurnost i stabilnost za roditelje koji se bore sa finansijskim teškoćama, omogućavajući im da lakše podnesu teret izdržavanja dece.
Ministarka bez portfelja, Tatjana Macura, izrazila je nadu da će zakon biti usvojen na prvom narednom zasedanju Skupštine, što bi predstavljalo značajan korak ka rešenju ovog problema. Zakon predviđa da roditelji imaju obavezu da izdržavaju svoju decu do punoletstva, bez obzira na to da li su u braku ili razvedeni, ali u praksi se često dešava da se ti zakoni ne primenjuju.
Procene pokazuju da čak 200.000 dece trpi zbog neplaćanja alimentacije, što ukazuje na ozbiljnost situacije. Jovana Ružićić, osnivačica i direktorka Centra za mame, upozorava na to da je naplata alimentacije često otežana. Mnogi roditelji rade na crno ili u sivoj ekonomiji, što otežava proces naplate. „Ako otac ili majka nisu prijavljeni i ne primaju platu preko računa, vrlo je teško ostvariti naplatu“, ističe Ružićić.
Iz Centra za mame navode da je pravda često teško ostvariva, a da je sistem spor, skup i neizvestan. Mnoge majke se žale na dugotrajne postupke i kreativnost bivših partnera u skrivanju prihoda. Ovi problemi dodatno otežavaju situaciju za decu koja su u potrebi za finansijskom podrškom.
Zakon predviđa mogućnost pokretanja izvršnih i krivičnih postupaka protiv onih koji ne izmiruju svoje obaveze. Advokat Milan Popović napominje da je bitno da se do naplate dođe što pre, ne samo zbog roditelja, već i zbog dece koja zavise od tih sredstava. „Imamo različite slučajeve, ali obično dođe do naplate pre ili kasnije“, dodaje Popović.
U Trećem osnovnom tužilaštvu zabeleženo je 104 krivičnih prijava za neplaćanje alimentacije u protekloj godini, a ovo delo je kažnjivo zatvorskom kaznom do dve godine. Tamara Bašić, portparolka Tužilaštva, naglašava da se prilikom predlaganja sankcija uvek uzima u obzir da će okrivljeni, ako ode u zatvor, izgubiti mogućnost da izmiruje obaveze.
Visina alimentacije se kreće između 15 i 50% redovnih mesečnih primanja dužnika, a u proseku iznosi između 15.000 i 25.000 dinara. Ovaj okvir može pomoći da se obezbede osnovni životni troškovi za decu, ali samo ako se sistem primene zakona adekvatno i efikasno sprovede.
U svetlu ovih izazova, osnivanje alimentacionog fonda predstavlja potencijalno rešenje koje bi moglo da donese veću pravdu i stabilnost za razvedene roditelje i njihovu decu. Očekivanja su velika, a društvo se nada da će ovaj zakon doneti promene koje su očajnički potrebne.