AMERIČKI NAUČNICI OTKRILI POREKLO KOVIDA? Evo gde je nastao

Stefan Nikolić avatar

Istraživači sa Kalifornijskog univerziteta u San Dijegu došli su do značajnog otkrića u vezi sa poreklom SARS-CoV-2, virusa koji izaziva kovid-19. Oni tvrde da su pronašli dokaze da je virus počeo da evoluira kod slepih miševa još 2012. godine, u regionu koji obuhvata zapadnu Kinu i severni Laos. Ova studija je obuhvatila analizu više od 100 virusa korona koji su pronađeni kod potkovičastih slepih miševa, a istraživači su ih upoređivali sa SARS-CoV-2 i njegovim rođakom SARS-CoV-1, virusom koji je izazvao epidemiju sarsa 2002. godine.

Tim istraživača je uspeo da izgradi najsveobuhvatniju sliku evolutivne istorije ovih virusa. Njihova istraživanja ukazuju na to da su se najbliži rođaci SARS-CoV-2 pojavili između pet i sedam godina pre nego što je kovid-19 „eksplodirao“ u Vuhanu, što sugeriše da su virusi u ljudskoj populaciji mogli da se razvijaju mnogo pre nego što su zabeleženi prvi slučajevi. Slično tome, najbliži srodnici SARS-CoV-1 nastali su deset godina pre epidemije u Guangdongu, na jugu Kine, 2002. godine.

Zanimljivo je primetiti da su ovi preci virusa registrovani skoro dve hiljade kilometara dalje od mesta gde su se dogodile ljudske epidemije – Vuhan 2019. za kovid-19 i Guangdong za sars. Istraživači naglašavaju da je malo verovatno da su potkovičasti slepi miševi, koji se kreću u malom prostoru, bili nosioci virusa. Umesto toga, smatraju da su virusi najverovatnije putovali preko posrednika, kao što su rakunoliki psi ili cibetke, koje su trgovci divljim životinjama hvatali i transportovali na pijace u većim gradovima.

Ova hipoteza se poklapa sa prethodnim saznanjima o epidemiji SARS-a 2002. godine, kada su palmine cibetke identifikovane kao ključni posrednici između slepih miševa i ljudi. Dr Džoel Verthajm, vodeći stručnjak za zarazne bolesti i koautor studije, rekao je da je na početku pandemije kovida postojala sumnja da je udaljenost između Vuhana i rezervoara virusa slepih miševa prevelika za prirodno poreklo. Međutim, njegovi nalazi pokazuju da to nije neuobičajeno.

Tim sa Kalifornijskog univerziteta ukazuje na to da su četiri pijace živih životinja u Vuhanu krajem 2019. godine prodavale vrste za koje je poznato da su podložne virusima slepih miševa. Ovo predstavlja najjasniji dokaz do sada koji ukazuje na to da je jedna od tih pijaca mogla biti „epicentar“ početne epidemije kod ljudi. Ipak, autori studije nisu isključili mogućnost potencijalnog curenja iz laboratorije.

Mnogi stručnjaci, uključujući američke obaveštajne agencije poput FBI-a i CIA-e, veruju da je SARS-CoV-2 mogao „pobegnuti“ iz Instituta za virusologiju u Vuhanu, gde su se virusi korona proučavali. Ova teorija o laborskom curenju i dalje se istražuje i izaziva brojne diskusije među naučnicima i u javnosti.

Jedno od ključnih pitanja koja ostaju otvorena jeste kako će ova otkrića uticati na buduća istraživanja i mere zaštite od sličnih pandemija. Istraživači naglašavaju važnost kontinuiranog praćenja virusa kod divljih životinja i trgovine divljim životinjama, kako bi se sprečilo ponovno prenošenje virusa na ljude.

U svetlu ovih otkrića, važno je nastaviti sa istraživanjima i saradnjom međunarodnih timova kako bi se bolje razumele virusne epidemije i razvile efikasnije strategije za njihovo sprečavanje. Ova studija predstavlja značajan doprinos razumevanju evolucije virusa korona i može pomoći u sprječavanju budućih zdravstvenih kriza.

Stefan Nikolić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije