Apelacioni sud u Beogradu nedavno je odbio sve žalbe taksiste Radana Vasiljevića, koji je osuđen na 20 godina zatvora za teško ubistvo svoje supruge Slavice 9. decembra 2021. godine, u njihovoj kući u naselju Žarkovo. Ova presuda potvrđuje ranije odluke Višeg suda, koji je utvrdio da je Vasiljević izvršio krivično delo sa direktnim umišljajem, iako je bio u stanju smanjene uračunljivosti.
Prema saopštenju Apelacionog suda, prvostepeni sud je pravilno utvrdio sve relevantne činjenice i pravilno primenio krivični zakon. Sud je uzeo u obzir olakšavajuće okolnosti, kao što je Vasiljevićeva ranija neosuđivanost, ali je istakao da nisu postojale otežavajuće okolnosti koje bi mogle uticati na strožiju kaznu. Kazna od 20 godina zatvora je, prema oceni suda, primerena i očekuje se da će imati preventivni efekat, kako na Vasiljevića, tako i na druge potencijalne počinioce sličnih dela.
Vasiljević je bio pod uticajem alkohola, sa 1,01 promila u krvi, kada je ubio svoju suprugu. Tokom njihovog braka, Slavicu je psihički zlostavljao, ograničavajući njeno kretanje, uzimajući joj zaradu i trošeći njen novac na kockanje i alkohol. Osim toga, zabranjivao joj je da se doteruje i često je ispoljavao ljubomoru, čak je i izbacio iz kuće zbog sumnje da ga vara.
Nakon jedne od svađa 5. decembra 2021. godine, Slavica je tri noći provela kod svog sina. Vasiljević je 8. decembra pristao da se pomire i obećao da je više neće zlostavljati. Međutim, kada se Slavica vratila, ponovo je počeo da je napada, vičući na nju i optužujući je za prevaru, dok joj je naređivao da pije alkohol.
Prema presudi, Vasiljević je više puta fizički napao Slavicu, udarajući je pesnicama i šakama. U trenutku kada je ona zapomagala, stavio joj je lepljivu traku preko usta kako bi je ućutkao i vezao njene noge. Zatim je, koristeći kuhinjski nož, isekao njenu garderobu, a potom joj je naneo 17 povreda, od kojih je šest bilo opasno po život. Slavica je preminula usled iskrvarenja, što je dovelo do teškog krivičnog dela.
Ova tragedija je još jednom naglasila problem nasilja u porodici i potrebu za ozbiljnijim zakonodavnim merama i preventivnim aktivnostima. Prema podacima nevladinih organizacija, nasilje u porodici je u porastu, a mnoge žrtve se suočavaju sa sistemskim preprekama kada pokušavaju da potraže pomoć ili zaštitu.
Vasiljevićeva presuda može poslužiti kao upozorenje i podsticaj za društvo da se ozbiljno pozabavi ovim pitanjem. Zakonodavne promene, kao i edukacija o nasilju u porodici, mogle bi doprineti smanjenju ovakvih slučajeva i zaštiti potencijalnih žrtava.
U društvu se mora raditi na stvaranju boljih uslova za žrtve nasilja, pružanju adekvatne pomoći i podrške, kao i razvoju programa za rehabilitaciju počinilaca. Sve to je neophodno kako bi se smanjila stopa nasilja i obezbedila sigurnost svih članova društva.
S obzirom na ozbiljnost ovog slučaja, važno je da se podiže svest o problemu nasilja u porodici, kao i da se ohrabruju žrtve da prijave svoje situacije i potraže pomoć. Samo tako možemo stvoriti sigurnije okruženje za sve.