Bajinoj Bašti 33,3 miliona dinara za obnovu Doma ćirilice

Marijana Petrović avatar

Bajina Bašta je nedavno postala centar kulturnog nasleđa Srbije sa otvaranjem Muzeja ćirilice, koji će se nalaziti u nekadašnjoj školi u Rači. Ova inicijativa je deo programa Ministarstva kulture Srbije pod nazivom „Gradovi u fokusu“, a za završnu fazu realizacije ovog projekta opredeljeno je 33,3 miliona dinara. Muzej ćirilice će biti prvi nacionalni muzej u Srbiji posvećen ćirilici kao nematerijalnoj kulturnoj baštini.

Ministar kulture, Nikola Selaković, i predsednik Opštine Bajina Bašta, Milenko Ordagić, potpisali su ugovor o sredstvima koja će biti korišćena za realizaciju stalne postavke u muzeju. Selaković je naglasio koliko je važno očuvanje i promocija ćirilice, ističući da će ukupna ulaganja u obnovu stare seoske škole prevazići 70 miliona dinara. Mnoge seoske škole u Srbiji su propale, a ovaj projekat ima za cilj da spasi jednu takvu ustanovu.

Muzej ćirilice će biti mesto koje ne samo da čuva kulturno nasleđe, već i promoviše savremeno stvaralaštvo. Selaković je najavio da će postavka u muzeju pratiti istoriju srpske ćirilice i njen značaj kroz vekove. On je dodao da muzej predstavlja most između prošlosti i budućnosti srpske kulture, naglasivši da ćirilica nije samo sredstvo komunikacije, već i ključni deo nacionalnog identiteta.

Planirano je da se do kraja godine Muzej ćirilice otvori, a Selaković očekuje da će se u njemu održati sednica dva saveta za srpski jezik, iz Srbije i Republike Srpske. Muzej će biti značajna ustanova u promociji i zaštiti srpskog pisma, a otvaranje će doprineti razvoju turizma u ovom regionu.

U okviru programa „Gradovi u fokusu“, Bajina Bašta je dobila najveći pojedinačni iznos sredstava. Od 2016. godine, kada je program započet, Ministarstvo kulture je uložilo preko 2,3 milijarde dinara u renoviranje kulturnih ustanova širom Srbije. Ova inicijativa je proizašla iz želje tadašnjeg premijera Aleksandra Vučića da se poveća finansiranje kulture.

Ordagić je istakao da otvaranje Muzeja ćirilice predstavlja novu turističku i kulturnu celinu koja će povezati Bajinu Baštu i manastir Rača. U finansiranje projekta, osim Ministarstva, učestvovala je i opština, što ukupne troškove dovodi do oko 80 miliona dinara. On je naglasio da je otvaranje muzeja od izuzetne važnosti za zajednicu.

Rukovodilac projekta, Siniša Spasojević, ponovio je da će Muzej ćirilice biti finalna tačka napora Bajine Bašte da zaštiti i neguje ćirilicu. Tokom tri faze projekta, biće rekonstruisana stara gradska škola i uređen prostor oko muzeja. Muzej će pružiti posetiocima priliku da se upoznaju sa istorijom ćirilice, koja je sastavni deo srpske kulture.

Profesor filoloških nauka, Aleksandar Milanović, ukazao je na značaj Muzeja ćirilice kao edukativnog i turističkog centra. On je naglasio da će muzej doprineti razumevanju lepote i važnosti ćirilice, ne samo među Srbima, već i među drugim Slavenima koji koriste ćirilicu. Milanović veruje da će muzej postati simbolična tačka koja će ukazivati na značaj ćirilice u savremenom društvu i podsticati ljubav prema ovom pismu.

U svetlu svih ovih aktivnosti, Muzej ćirilice će biti više od samo kulturne ustanove; on će postati simbol očuvanja identiteta, tradicije i kulturnog nasleđa Srbije. Sa planovima za otvaranje do kraja godine, očekuje se da će ovaj muzej postati mesto okupljanja, učenja i promovisanja ćirilice kao bitnog dela srpske kulture i identiteta.

Marijana Petrović avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije