Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Vlade Srbije, Petar Petković, istakao je večeras da je jasna i pravovremena reakcija šefa Euleksa, Đovanija Pjetra Barbana, na napad pripadnika tzv. kosovske policije na srpskog maturanta u severnom delu Kosovske Mitrovice veoma značajna. Međutim, Petković je kritikovao ostale predstavnike međunarodne zajednice u Prištini koji, kako je naveo, sramno ćute na ovaj brutalan napad na srpsko dete.
Petković je na društvenoj mreži X napisao: „Jasna, pravovremena i direktna reakcija šefa Euleksa zaslužuje pažnju! Ali, gde su sada ostali predstavnici međunarodne zajednice (Kvinta i EU) u Prištini koji sramno ćute na brutalan napad KP na srpsko dete koje je slavilo maturu! Prvi su kad treba da osude Srbe, a nigde ih nema kad treba da osude nasilje Kurtija i njegove policije!“
U ovom kontekstu, Petković je ukazao na dvostruke aršine koje koriste međunarodni akteri kada je reč o postupcima Srba i Albanaca na Kosovu. Njegove reči dolaze u vreme kada je napetost između Srba i Albanaca ponovo na visokom nivou, a incidenti poput ovog napada na srpskog maturanta dodatno pogoršavaju situaciju.
Šef misije Euleksa, Barbano, osudio je napad i naglasio da se nada da će oni koji su odgovorni za ovaj incident biti privedeni pravdi u skladu sa vladavinom prava. Njegova izjava predstavlja pokušaj međunarodne zajednice da umiri situaciju i pokaže da se nasilje ne može tolerisati, bez obzira na etničku pripadnost žrtve ili napadača.
U međuvremenu, incident u Kosovskoj Mitrovici je izazvao široku osudu među srpskom zajednicom, koja se oseća ugroženo i često suočava sa nasiljem i diskriminacijom. Mnogi Srbi smatraju da su njihova prava svakodnevno kršena i da međunarodna zajednica ne preduzima dovoljno mera da zaštiti njihovu sigurnost i integritet.
Ova situacija dodatno komplikuje već teške odnose između Beograda i Prištine, koji su opterećeni brojnim političkim i socijalnim problemima. Srbi na Kosovu često se osećaju kao građani drugog reda, a ovakvi incidenti samo produbljuju osećaj nesigurnosti i nepovjerenja prema institucijama koje bi trebale da ih štite.
Pored toga, Petković je pozvao međunarodnu zajednicu da preuzme odgovornost i deluje u skladu sa svojim obavezama prema svim građanima Kosova. On je istakao da je važno da svi oni koji su na vlasti, kako u Prištini tako i u međunarodnim institucijama, prepoznaju ozbiljnost situacije i pokažu odlučnost u borbi protiv nasilja.
U ovoj situaciji, važno je napomenuti da se incidenti poput napada na srpskog maturanta ne dešavaju u vakuumu. Oni su deo šireg problema koji uključuje etničke tenzije, političke sukobe i borbu za ljudska prava. Srpska zajednica na Kosovu se suočava sa mnogim izazovima, uključujući ekonomske teškoće, odsustvo adekvatne zaštite i nepravdu.
Međunarodna zajednica, koja je do sada dominantno kritikovala srpsku stranu, sada se suočava s pritiskom da preispita svoje stavove i postupke. Petković je naglasio da je potrebna ravnoteža u pristupu i da se mora prestati sa dvostrukim standardima koji samo pogoršavaju situaciju.
S obzirom na sve navedeno, jasno je da je situacija na Kosovu i dalje veoma napeta i da je potrebno mnogo više truda sa svih strana kako bi se postigla stabilnost i mir. Ovaj incident može poslužiti kao okidač za dublje razmatranje prava i sigurnosti srpske zajednice, ali i kao podsticaj međunarodnoj zajednici da se aktivnije angažuje u pronalaženju rešenja za dugotrajne probleme na ovom području.