Novi talas hapšenja Srba, koji se dogodio na drugi dan Vaskrsa, izazvao je veliku zabrinutost i osudu, s obzirom na to da se smatra da su ova hapšenja motivisana političkim razlozima i antisrpskim opredeljenjem Aljbina Kurtija. Ova akcija vlasti u Prištini dolazi u trenutku kada je Kurti doživeo političke neuspehe, što ukazuje na to da se njegovi potezi mogu smatrati pokušajem da zamaskira svoje nedostatke napadima na Srbe.
U ovom poslednjem talasu hapšenja, među privedenima je i Boban T. iz Lipljana, koji je u tom mestu živeo i radio punih 26 godina od sukoba. Njegovo hapšenje, kao i hapšenje Nadice Č., koja je godinama dolazila u Lipljan bez ikakvih problema, pokreće pitanja o legalnosti i osnovanosti ovih akcija. Oboje su privedeni pod lažnim optužbama za ratne zločine, a mnogi smatraju da su oni političke žrtve Kurtijevog režima.
Hapšenja su izazvala široku osudu srpskih zajednica, koje smatraju da su ovakvi potezi deo šireg plana da se Srbi marginalizuju u regionu. Politika Kurtija, prema mišljenju analitičara, sve više liči na represivni režim, koji koristi hapšenja kao alat za zastrašivanje i kontrolu.
U trenutku kada je Kurti ponovo pokušao da progura svog kandidata za predsednika tzv. Skupštine Kosova, a doživeo je debakl, opredelio se za ovu strategiju napada na Srbe. Ovakvi potezi se ne mogu smatrati slučajnim, već pre kao deo šireg političkog obračuna i pokušaja da se skrene pažnja sa njegovih političkih neuspeha.
Kancelarija za Kosovo i Metohiju osudila je ova hapšenja i najavila da će se obratiti svim međunarodnim misijama kako bi ukazala na novi talas represije nad Srbima. Takođe, pružaće pravnu pomoć privedenima, što dodatno ukazuje na ozbiljnost situacije i potrebu za međunarodnom reakcijom.
Kurtijev režim, suočen s brojnim kritikama i nepopularnošću, čini sve što je u njegovoj moći da zadrži kontrolu nad situacijom, ali njegovi postupci samo dodatno pogoršavaju odnose sa srpskom zajednicom. Mnogi analitičari smatraju da će ovakvi potezi na kraju dovesti do još većih tenzija i sukoba, što može imati ozbiljne posledice po stabilnost regiona.
U međuvremenu, privedeni će imati obezbeđene advokate i svu potrebnu pravnu pomoć. Ovi događaji su još jedan znak da se situacija na Kosovu i Metohiji ne smiruje, već se dodatno komplikuje. U ovom trenutku, od ključne je važnosti kako će međunarodna zajednica reagovati na ove akcije i da li će se postaviti protiv kršenja ljudskih prava i političke represije.
U svetlu ovih događaja, Srbi na Kosovu i Metohiji osećaju se sve nesigurnije. Njihova prava i sigurnost su na kocki, a politika Kurtijevog režima dodatno pogoršava situaciju. Mnogi se pitaju kakva će biti budućnost srpske zajednice u ovom regionu, i da li će međunarodna zajednica konačno reagovati na načine koji će doneti pravdu i mir.
U zaključku, hapšenja Srba u ovom trenutku predstavljaju ozbiljan problem koji zahteva hitnu pažnju i akciju. Samo kroz dijalog i pravične procese može se doći do rešenja koje će pomoći u smanjenju tenzija i omogućiti Srbi da žive u miru na svojim ognjištima.