Bez podrške Vašingtona Ukrajina nema šanse, a Brisel i dalje zagovara rat

Jovana Kovačević avatar

Budimpešta – Mađarski premijer Viktor Orban izneo je danas oštru kritiku na račun trenutne strategije Zapada prema Ukrajini, naglašavajući da ova zemlja ne može očekivati pobedu u ratu protiv Rusije bez čvrste podrške Sjedinjenih Američkih Država. Tokom svoje objave na platformi X, Orban je istakao da je trenutna situacija u Evropi obeležena „ratnom psihozom“ koja mora da se okonča.

Prema njegovim rečima, Brisel se drži „beznadežnih ratnih strategija“, što, kako je rekao, samo produžava sukob i produbljuje krizu. Orban je naglasio da je jedini put napred ka stabilnosti i miru u regionu put mira, koji bi trebalo da se favorizuje umesto daljih vojnih sukoba.

Ova izjava dolazi u trenutku kada se sukobi u Ukrajini nastavljaju, a međunarodna zajednica se suočava sa izazovima u obezbeđivanju održive strategije za okončanje rata. Orban je poznat po svojim kontroverznim stavovima o Ukrajini i ruskoj invaziji, a njegova vlada se često kritikuje zbog bliskih odnosa sa Moskvom.

U prethodnim mesecima, Mađarska je bila među zemljama koje su se protivile nekim od najstrožih sankcija protiv Rusije, ukazujući na ekonomske posledice koje bi to imalo po mađarsku ekonomiju. Orban je takođe naglasio potrebu za dijalogom i diplomatskim rešenjima, umesto nastavka vojnog konflikta, pozivajući na saradnju i razumevanje među evropskim zemljama.

Reakcije na Orbanove izjave bile su pomešane. Dok neki podržavaju njegov apel za mir, drugi ga kritikuju zbog navodne podrške ruskim interesima. Ovaj sukob između različitih pristupa prema ratu u Ukrajini dodatno komplikuje političku situaciju unutar Evropske unije, gde se članice često ne slažu oko strategija i prioriteta u vezi sa ovim pitanjem.

Pored toga, Orban je naglasio potrebu za smanjenjem tenzija unutar Evrope, podsećajući na to koliko je važno da se svi akteri fokusiraju na pronalaženje rešenja koja će omogućiti dugoročan mir i stabilnost. Njegove reči su u skladu sa nekim ranijim izjavama drugih evropskih lidera, koji su takođe pozivali na dijalog i umanjivanje sukoba.

S obzirom na sve veći pritisak koji se vrši na evropske vlade da podrže Ukrajinu u njenoj borbi protiv Rusije, Orbanovo stajalište može značajno uticati na diskusije unutar EU. Njegova vlada je već izrazila zabrinutost zbog mogućih posledica vojne pomoći Ukrajini, uključujući povećanje inflacije i ekonomske krize.

Mađarska, koja se suočava sa sopstvenim ekonomskim izazovima, takođe nastoji da očuva svoje interese i stabilnost unutar regiona. Orban je naglasio da je važno da se sve strane angažuju u konstruktivnom dijalogu kako bi se izbegli dalji konflikti i nesuglasice.

U svetlu ovih izjava, jasno je da se Mađarska suočava sa teškim odlukama u vezi s politikom prema Ukrajini i Rusiji. Orbanova vlada će morati da balansira između pritisaka unutar EU i svojih nacionalnih interesa, dok nastoji da izbegne još dublje razdore unutar evropskog bloka.

Na kraju, Orbanov poziv na mir i dijalog može biti signal za promišljanje o novim pristupima u rešavanju sukoba u Ukrajini, kao i o potrebi za zajedničkom strategijom unutar EU koja će omogućiti stabilnost i prosperitet u regionu. U ovom kontekstu, važno je pratiti kako će se situacija razvijati i koje će korake preduzeti evropski lideri u narednim mesecima.

Jovana Kovačević avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije