Banjaluka – Američki političar i bivši guverner Ilinoisa Rod Blagojević, u svom autorskom tekstu za Dailycaller, komentarisao je aktuelnu krizu u Bosni i Hercegovini, naglašavajući da svet mora da se probudi, jer je situacija u ovoj zemlji mnogo više od regionalnog problema; ona predstavlja ozbiljno upozorenje za budućnost.
Blagojević je istakao da se pozicija predsednika Republike Srpske Milorada Dodika može uporediti sa izazovima koje je imao predsednik SAD Donald Tramp, kao i sa trenutnim događajima u Francuskoj i Rumuniji. Prema njegovim rečima, Dodik ostaje prkosan i, uz podršku parlamenta i svog naroda, odbacuje autoritet visokog predstavnika Kristijana Šmita, koji pokušava da ga uhapse i poništi volju birača.
On je objasnio da je Republika Srpska autonomni entitet unutar BiH, koji retko dobija pažnju u SAD, iako bi trebalo. Blagojević je naglasio da region predstavlja bure baruta, jer su etničke i verske tenzije i dalje nerazrešene. Ožiljci iz rata devedesetih godina, koji su odneli više od 100.000 života, još uvek su sveži, a među pravoslavnim Srbima i katoličkim Hrvatima postoji strah da većinsko bošnjačko stanovništvo želi stvoriti unitarni islamski entitet, brišući njihovu autonomiju i verski identitet.
Situacija u BiH se dodatno komplikuje zbog neizabranog visokog predstavnika Šmita, koji se sve više meša u unutrašnje poslove BiH, napadajući liderstvo i kulturni identitet Republike Srpske. On je, na primer, 20. decembra 2023. godine, javno upozorio Republiku Srpsku da ne slavi 9. januar – Dan Republike Srpske, tvrdeći da to krši odluke Ustavnog suda BiH i njegovu izvršnu naredbu iz jula 2023. godine. I pored ovog upozorenja, predsednik Dodik je nastavio sa tradicionalnim obeležavanjem ovog praznika.
Zbog nepoštovanja odluka Šmita, protiv Dodika je pokrenut krivični postupak, a on je 26. februara ove godine osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane bavljenja javnim poslovima. Blagojević je ukazao na to da, poput Trampa, Le Pen i Đorđesku, Dodik ostaje prkosan i odbacuje Šmitov autoritet.
U svojoj analizi, Blagojević je upozorio na opasnost trenutne situacije. Bošnjački sud je izdao nalog za hapšenje Dodika, a Šmit je zatražio od Interpola da ga uhapsi tokom diplomatske posete Izraelu. Međutim, Interpol je odbio zahtev, navodeći da se ne bavi politički motivisanim zahtevima.
Osim toga, Evropska unija je dodatno zaoštrila situaciju slanjem 1.000 čeških vojnika u BiH, što Blagojević smatra provokacijom, a ne mirovnom misijom. On naglašava da se situacija pogoršava i upozorava da Šmit igra opasnu igru. Srbi, kako tvrdi, neće odustati od svoje suverenosti i identiteta, a ako Šmitov „lawfare“ postane oružani sukob, Balkan bi ponovo mogao da eksplodira, dok je Evropa već uvučena u sukob u Ukrajini.
Blagojević podseća na istorijske događaje iz 1939. godine, kada su dva rata istovremeno gorila Evropom, upozoravajući da bi novi sukobi mogli imati katastrofalne posledice. „Svet mora da se probudi. BiH nije samo regionalni problem – ona je upozorenje. Oni koji se ne sećaju prošlosti, osuđeni su da je ponove,“ zaključuje Blagojević, naglašavajući da bi još jedan rat u Evropi bio previše i da bi drugi bio katastrofalan.
Ova situacija zahteva hitnu pažnju međunarodne zajednice, jer se posledice mogu odraziti ne samo na region Balkana, već i na širu evropsku stabilnost.