Ministar informisanja i telekomunikacija u Vladi Srbije, Boris Bratina, izjavio je u večerašnjem gostovanju na TV Pink da raspisivanje novog konkursa za izbor članova Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) neće okončati trenutnu krizu u vezi sa javnim servisom, Radiotelevizijom Srbije (RTS). Ova izjava dolazi u trenutku kada su protesti ispred RTS-a postali učestali, a Bratina smatra da su ti protesti usmereni na pogrešnu adresu.
On je naglasio da se REM nalazi na drugoj lokaciji i da su protesti više usmereni ka borbi za resurse, posebno frekvencije koje REM dodeljuje. Prema njegovim rečima, protesti su rezultat želje za kontrolom nad tim resursima, a ne stvarne brige za stanje u RTS-u. Bratina je takođe istakao da je Vlada primila pismo od direktora RTS-a, u kojem se ukazuje na teške uslove rada novinara, ali bez konkretnih razloga zašto je situacija postala takva.
Ministar je naglasio potrebu za unutrašnjom analizom RTS-a, kako bi se utvrdilo da li je ta institucija zaista javni servis ili se predstavlja kao pobunjenik. „Nepihvatljiv je zahtev da se ugasi RTS“, rekao je Bratina, dodajući da smatra da su neki radnici RTS-a odgovorni za blokadu i da su na protestima prisutni ljudi koji ne donose odluke.
Bratina je izrazio zabrinutost da će RTS pasti u ruke blokadera koji žele da preuzmu kontrolu nad programom. On je istakao da je od suštinskog značaja očuvati RTS kao nacionalni servis koji će služiti interesima građana. Naglasio je da se mora uraditi sve što je potrebno da se spreči njegovo urušavanje.
Osim toga, ministar se osvrnuo na blokade fakulteta, ističući da je potrebno primeniti zakon na Univerzitetu kako bi se pokazalo da je u pitanju parlamentarna demokratija. Bratina je izrazio zabrinutost da trenutne tenzije i blokade mogu dovesti Srbiju u kolonijalni položaj, naglašavajući da je jedinstvo ključno za očuvanje zemlje.
„Mi moramo da odbranimo Srbiju jer se ovde radi o napadu na našu zemlju“, rekao je Bratina, dodajući da je potrebno da se razdvoje različite strane kako bi se očuvala stabilnost. On smatra da su studenti koji blokiraju fakultete plaćeni za te akcije, što ih ujedinjuje u njihovim naporima.
Bratina je nazvao situaciju „teorijom kupusa“, objašnjavajući da se različite grupe, uključujući studente, opoziciju i nevladine organizacije, čine kao da deluju samostalno, dok zapravo imaju zajedničke interese. „Sve je to uvezano“, rekao je Bratina, sugerišući da postoji organizovana struktura koja stoji iza trenutnih protesta i blokada.
Ministar je zaključio da je važno zaštititi RTS od unutrašnjih i spoljašnjih pritisaka, kako bi se osiguralo da javni servis ostane neovisan i sposoban da pruža relevantne informacije građanima. On je pozvao na dijalog i saradnju među svim stranama, kako bi se pronašlo rešenje koje će doprineti stabilnosti i razvoju Srbije.
Bratina je podsetio sve uključene strane da je ključna uloga RTS-a u informisanju javnosti i da je njegov opstanak neophodan za demokratski proces u zemlji. U svetlu trenutne situacije, pozvao je sve aktere da se fokusiraju na konstruktivne razgovore umesto na sukobe i blokade koje dodatno pogoršavaju stanje.