Blokada RTS u Takovskoj i na Košutnjaku i dalje traje

Stefan Nikolić avatar

Ispred ulaza u zgradu Radio-televizije Srbije (RTS) u Takovskoj ulici, studenti i građani nastavljaju protest zbog nezadovoljstva radom javnog servisa. Ovaj protest je deo šireg pokreta kojim se zahteva veća transparentnost i odgovornost medijskih institucija u Srbiji. Na protestu, koji se održava već nekoliko dana, okupljeni su izrazili svoje nezadovoljstvo trenutnim stanjem u javnim medijima i zatražili promene.

Studenti koji su organizovali blokadu zgrade RTS-a objavili su na svom Instagram profilu „programsku šemu“ koja uključuje različite događaje vezane za protest. U okviru ove šeme, emituju se razni sadržaji, uključujući FDU dnevnik, a planirani su i muzički nastupi pod nazivom „Basket sa Štimcem“. Ovakav pristup je način da se skrene pažnja na njihove zahteve, a studenti su najavili da će blokirati ulaz u zgradu RTS-a sve dok se ne raspiše novi konkurs za izbor članova Regulatornog tela za elektronske medije (REM).

U međuvremenu, protest ispred zgrade Radio-televizije Vojvodine (RTV) je završen nakon 24 časa. Tokom ovog protesta, okupljeni su zahtevali od rukovodstva RTV-a da se u roku od 24 sata izjasni o zahtevima koje su studenti uputili javnim medijskim servisima. Ovi zahtevi su usmereni ka poboljšanju kvaliteta programskog sadržaja i većoj odgovornosti medija prema građanima.

Studijski programi i aktivnosti na protestu uključuju i različite forme umetničkog izražavanja, što dodatno privlači pažnju javnosti i medija. Organizatori su istakli da je cilj protesta da se podigne svest o važnosti javnog servisa kao nezavisnog i objektivnog izvora informacija, koji bi trebalo da služi interesima svih građana, a ne samo određenih političkih ili ekonomskih grupacija.

Studenti i građani koji učestvuju u protestima smatraju da trenutni način rada RTS-a i drugih javnih medija ne zadovoljava potrebe i očekivanja društva. Oni ističu da je neophodno da se obezbede novi standardi u radu javnih medija, koji bi uključivali veću transparentnost, profesionalizam i odgovornost prema građanima.

Ovi protesti dolaze u trenutku kada se u Srbiji sve više govori o slobodi medija i nepristrasnosti u izveštavanju. Mnogi učesnici protesta veruju da je neophodno da se stvore uslovi za rad koji će omogućiti novinarima da slobodno obavljaju svoj posao, bez pritisaka i cenzure. U tom smislu, zahtevi za reformu REM-a i drugih institucija koje regulišu rad medija su ključni.

Kao odgovor na ovu situaciju, neki predstavnici vlasti su se oglasili i naglasili važnost dijaloga između medija i građana. Međutim, protesti i dalje traju, a organizatori poručuju da neće odustati dok ne dobiju zadovoljavajuće odgovore na svoje zahteve.

U svetlu ovih događaja, javnost je pozvana da se uključi u razgovore o budućnosti medija u Srbiji. Mnogi veruju da je ovo prilika da se izgrade bolji odnosi između medijskih institucija i građana, kao i da se osigura da javni servisi budu stvarno u službi svih građana, a ne samo nekih privilegovanih grupa.

Kao što se može videti, protesti ispred RTS-a i RTV-a nisu samo pitanje trenutnog nezadovoljstva, već su deo šireg pokreta za reformu medijskog sektora u Srbiji. Studenti i građani nastavljaju da se bore za svoje pravo na kvalitetne informacije i transparentne medije, a njihova borba će sigurno imati dugoročne posledice na način na koji se mediji u Srbiji razvijaju u budućnosti.

Stefan Nikolić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije