Grupe studenata i građana nastavile su sa blokadom zgrada Radio-televizije Srbije (RTS) u Takovskoj ulici i na Košutnjaku, i to večeras u nešto manjem broju nego prethodnih dana. Ove blokade su započele 14. aprila u 22 časa, a studenti su poručili da će protestovati dok se ne raspiše novi konkurs za članove Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM) ili dok se ne ugasi RTS.
Zbog blokada, saobraćaj je zatvoren na delovima Takovske ulice, Ilije Garašanina i Majora Ilića. Tokom večerašnjeg protesta, studenti su uglavnom stajali na ulici ili šetali, a s obzirom na to da je danas Veliki petak, nisu pravili buku sa pištaljkama i vuvuzelama. Takođe, broj bajkera koji su se pridružili protestu bio je znatno manji nego prethodnih noći.
Radio-televizija Srbije je izdala saopštenje u kojem je navela da je, zbog otežanih radnih uslova usled blokade, bila primorana da prilagodi svoju programsku šemu. U saopštenju su takođe istakli da su podneli prijavu Prvom osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu protiv NN lica i zatražili reakciju međunarodnih institucija.
Studenti su nezadovoljni trenutnom situacijom u medijima, smatrajući da je potrebno osveženje u Savetu REM-a kako bi se postigla veća transparentnost i odgovornost u radu medija. U ovom trenutku, njihov cilj je da se dopre do vlasti i skrene pažnja na ono što smatraju neprihvatljivim uslovima rada i nedostatkom odgovornosti medija.
Situacija se dodatno komplikuje s obzirom na to da su protesti postali sve učestaliji i da su građani sve više uključeni u ovu borbu za prava i slobode. S obzirom na trenutne tenzije, očekuje se da će se protesti nastaviti dok se ne postignu zadovoljavajući rezultati.
Studenti i građani smatraju da je RTS, kao javni servis, dužan da obezbedi objektivno i nepristrasno izveštavanje, a trenutna situacija u kojoj se nalaze smatraju kao ozbiljno ugrožavanje tih principa. U svetlu ovih događaja, važno je da se čuje glas mladih i da se njihov zahtev za reformama u medijskom sektoru uzme u obzir.
Protesti su izazvali različite reakcije u javnosti, dok jedni podržavaju zahteve studenata, drugi su skeptični prema njihovim metodama. Zbog toga je važno da se vodi dijalog i da se pronađe rešenje koje će zadovoljiti obe strane.
Nadalje, može se očekivati da će se situacija razvijati u narednim danima, a vlasti će morati da reaguju na zahteve mladih kako bi se izbegle dalje tenzije i potencijalno nasilje. U ovom trenutku, važno je naglasiti da je pravo na protest jedno od osnovnih ljudskih prava i da bi trebalo biti zaštićeno, ali i da je potrebno da se svi učesnici ponašaju odgovorno i u skladu sa zakonom.
U svetlu ovih događaja, očekuje se da će se organizovati dodatne akcije i da će studenti nastaviti sa svojim zahtevima sve dok ne postignu ono što smatraju pravdom. Njihova borba za reformu medija i transparentnost u radu je nešto što zaslužuje pažnju i podršku šire javnosti.
U ovom trenutku, situacija je napeta, a sve oči su uprte u RTS i vlasti kako bi se videlo kako će reagovati na ove zahteve i da li će doći do promene u medijskoj sceni Srbije.