Brnabić osudila targetiranje novinarke RTS-a

Jovana Kovačević avatar

BEOGRAD – Predsednica Skupštine Srbije, Ana Brnabić, osudila je večeras napade na novinarku Radio-televizije Srbije (RTS) Nikolinu Rakić, naglašavajući da nijedna žena ne bi smela da bude izložena takvom nečemu. U svom obraćanju na društvenoj mreži Iks, Brnabić je izrazila zabrinutost zbog vređanja i targetiranja Rakić, posebno ističući da je takav poziv na nasilje došao od muškarca.

Brnabić je ukazala na to da je važno da novinarska i medijska udruženja, političke stranke, kao i međunarodne organizacije jasno osude ovakve postupke i ustanu u zaštitu slobode medija, ne ulazeći pritom u uređivačku politiku. Ovako izražena podrška dolazi u trenutku kada se sve više govori o nasilju nad ženama u medijima, a posebno u kontekstu novinarskog rada.

Incident koji je izazvao ovu reakciju dogodio se kada je korisnik društvene mreže podelio broj telefona novinarke Rakić, uz sarkastičnu poruku da je ljudi ne zovu i ne šalju joj uvredljive poruke. Ova objava izazvala je osude iz raznih krugova, a Brnabić je podsetila na važnost očuvanja dostojanstva novinara, koje je ključno za slobodu medija i demokratiju u celini.

U poslednjih nekoliko godina, društveni mediji su postali platforma za širenje mržnje i nasilja prema novinarima, posebno ženama. Ovaj trend je zabrinjavajući, jer ne samo da ugrožava bezbednost novinara, već i utiče na slobodu izražavanja i javnu debatu. Brnabić je pozvala sve da se bore protiv ovakvih pojava i da podrže novinare u njihovom radu.

U isto vreme, važno je naglasiti da je podrška institucija i društva od suštinskog značaja za zaštitu novinara. Svaka osuda nasilja, bilo fizičkog ili verbalnog, doprinosi jačanju svesti o važnosti slobode medija i prava novinara na bezbedan rad. U tom smislu, Brnabić je pozvala na jedinstvo svih aktera u društvu kako bi se stvorilo okruženje u kojem će novinari moći da rade bez straha od nasilja ili pritiska.

Ova situacija takođe ukazuje na širu društvenu problematiku, gde su žene često meta nasilja i diskriminacije. Iako se mnogo toga promenilo u poslednjim decenijama, još uvek postoje duboko ukorenjeni problemi koje je potrebno rešavati. Brnabić je naglasila da je neophodno raditi na edukaciji i podizanju svesti o ovim pitanjima, kako bi se stvorilo društvo koje će se boriti protiv svih oblika nasilja.

U svetlu ovog incidenta, važno je podsetiti na to da sloboda medija nije samo pravo novinara, već i pravo svakog građanina na informisanje. Novinari igraju ključnu ulogu u demokratiji, jer omogućavaju transparentnost i odgovornost vlasti. Stoga je njihova zaštita od nasilja i pretnji od suštinskog značaja za očuvanje demokratskih vrednosti.

Brnabić je na kraju poručila da će se boriti protiv nasilja nad ženama i novinarima, i pozvala sve da se pridruže ovoj borbi. Sloboda medija je temelj svakog demokratskog društva, i svi moramo raditi zajedno kako bismo je zaštitili. Samo tako možemo stvoriti sigurnije i pravednije društvo za sve.

Jovana Kovačević avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije