Broj radnika zaposlenih u industriji Severne Makedonije manji za 4,3 odsto nego 2024.

Branko Simić avatar

U martu ove godine, broj radnika zaposlenih u industriji Severne Makedonije smanjen je za 4,3 odsto u poređenju sa istim mesecom prošle godine, saopštio je Državni zavod za statistiku (DSZ). Ovaj pad ukazuje na izazove s kojima se suočava industrijski sektor u zemlji, koji je podložan različitim ekonomskim faktorima.

Prema izveštaju, u prvom kvartalu 2023. godine, broj zaposlenih u industriji takođe je opao, i to za 3,9 odsto u odnosu na isto tromesečje prethodne godine. Ovi podaci, koje je prenela televizija Sitel, ukazuju na trend smanjenja zaposlenosti u industrijskom sektoru, što može biti zabrinjavajuće za ekonomsku stabilnost i rast.

Najveći pad u broju radnika zabeležen je u sektoru prerađivačke industrije, gde je došlo do smanjenja od 4,5 procenata. Ovaj sektor je ključan za ekonomiju Severne Makedonije, te njegovo smanjenje može imati dalekosežne posledice na ukupnu ekonomski aktivnost i zapošljavanje u zemlji. Pored toga, u rudarstvu i vađenju kamena zabeležen je pad od 2,1 procenat, dok je u snabdevanju energijom došlo do opadanja od 1,8 procenata.

Pad broja zaposlenih u ovim ključnim sektorima može se pripisati različitim faktorima, uključujući globalne ekonomske prilike, promene u potražnji za proizvodima i uslugama, kao i unutrašnje strukturne probleme unutar industrije. Ekonomisti upozoravaju da ovakvi trendovi mogu dovesti do povećane nezaposlenosti, a time i do smanjenja potrošnje i ekonomske aktivnosti u zemlji.

Osim toga, smanjenje broja radnika može uticati i na kvalitet života u Severnoj Makedoniji, jer veći broj nezaposlenih može stvoriti pritisak na socijalne sisteme i usluge. U tom smislu, vlasti bi trebalo da preduzmu mere kako bi podstakle rast i razvoj industrije, kao i da obezbede obuke i obrazovanje za radnu snagu kako bi se prilagodila novim zahtevima tržišta.

Analitičari takođe ističu važnost diversifikacije industrijskog sektora kako bi se smanjila zavisnost od određenih grana i povećala otpornost na ekonomske šokove. Razvijanje novih tehnologija i inovacija, kao i podrška malim i srednjim preduzećima, mogli bi biti ključni faktori za oporavak i rast industrije u Severnoj Makedoniji.

Kao odgovor na trenutne izazove, vlasti bi mogle razmotriti različite politike koje bi podsticale zapošljavanje i privlačenje investicija. U tom kontekstu, važno je stvoriti povoljnije poslovno okruženje, smanjiti birokratiju i pružiti podršku preduzetnicima.

Pored toga, podsticaji za istraživanje i razvoj, kao i olakšice za preduzeća koja ulažu u nove tehnologije, mogli bi doprineti jačanju industrijske baze u zemlji.

U svetlu ovih informacija, jasno je da Severna Makedonija mora da preispita svoje pristupe ekonomskom razvoju i zapošljavanju kako bi se suočila s izazovima koji dolaze. S obzirom na značaj industrije za ekonomiju, hitno je potrebno delovati kako bi se obezbedila stabilnost i rast u ovom sektoru.

U narednim mesecima biće ključno pratiti kako će se situacija razvijati i koje mere će biti preduzete kako bi se stabilizovala industrijska zaposlenost i osigurao održiv ekonomski rast u Severnoj Makedoniji.

Branko Simić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije