U poslednje vreme, tržište nafte beleži značajnu promenu, a cena nafte je porasla za 1,1-1,5 odsto, dostižući nivo od 85 dolara za barel. Ovaj rast cena se dešava prvi put od oktobra 2014. godine, što ukazuje na potencijalne promene u globalnom energetskom sektoru.
Prema poslednjim izveštajima, cena decembarskih fjučersa nafte marke WTI dostigla je 85,06 dolara, dok su januarski fjučersi marke Brent prodavani po ceni od 85,61 dolar. Ove brojke su značajne jer ukazuju na stabilizaciju tržišta nakon perioda nestabilnosti izazvane pandemijom COVID-19.
Jedan od ključnih faktora koji utiče na rast cena je opreznost nekih članica OPEK+ na čelu sa Saudijskom Arabijom, koje su naglasile potrebu za pažljivim pristupom povećanju proizvodnje nafte. Ove izjave su, prema mišljenju analitičara, bile katalizatori koji su doprineli povećanju cena. Naime, dok se potražnja za naftom postepeno povećava, OPEK+ je kroz svoje strategije pokušao da održi ravnotežu između ponude i potražnje.
Podsećamo se, tokom prošle godine, OPEK+ je smanjio proizvodnju nafte zbog drastičnog pada potražnje izazvanog globalnom krizom izazvanom pandemijom. U maju 2020. godine, organizacija je smanjila proizvodnju za čak 9,7 miliona barela dnevno kako bi se stabilizovalo tržište. Kako se situacija u svetu poboljšavala i kako su mere ograničenja počele da se ukidaju, tako je i proizvodnja nafte postepeno počela da raste.
Stručnjaci procenjuju da će se, ukoliko se trenutni trendovi nastave, tržište nafte suočiti s povećanom potražnjom tokom zimskih meseci, kada se tradicionalno povećava potrošnja energenata. Povećanje cena nafte može biti i signal investitorima da razmotre svoje pozicije u energetskom sektoru, posebno s obzirom na to da se stabilizacija cena može odraziti na investicije u ovaj sektor.
Međutim, ostaje pitanje koliko će dalji rast cena nafte biti održiv. Mnogi analitičari upozoravaju da bi nagli porast cena mogao izazvati inflacione pritiske u globalnoj ekonomiji, što bi dovelo do dodatnih izazova za potrošače i privredu u celini. Takođe, s obzirom na to da se mnoge zemlje suočavaju s ekonomskim oporavkom nakon pandemije, visoke cene energenata mogle bi predstavljati prepreku za brži oporavak.
Osim toga, geopolitička situacija u svetu takođe igra značajnu ulogu u formiranju cena nafte. Sukobi i političke tenzije u velikim proizvođačima nafte, kao što su Bliski Istok i Venecuela, mogu dodatno uticati na stabilnost tržišta. U ovom trenutku, analitičari pozivaju na oprez, naglašavajući da se situacija može brzo promeniti u zavisnosti od globalnih događaja i odluka OPEK+.
U zaključku, trenutni rast cena nafte otvara mnoga pitanja o budućnosti globalnog tržišta energenata. Stručnjaci očekuju da će se situacija postepeno stabilizovati, ali i dalje ostaje neizvesno kako će se globalni ekonomski faktori i potražnja za naftom razvijati u narednim mesecima. Ukoliko se potražnja nastavi povećavati, a OPEK+ zadrži oprezan pristup proizvodnji, cena nafte bi mogla ostati na ovim nivoima ili čak rasti, dok bi eventualno povećanje proizvodnje moglo dovesti do stabilizacije cena. S obzirom na sve to, mnogi se pitaju da li će se situacija uskoro poboljšati i kakve će to posledice imati na globalno tržište energenata.