CENA UGLJA OBORILA ISTORIJSKI REKORD! Haos na tržištu – vrednost energenata nastavlja da raste

Stefan Nikolić avatar

U poslednjim danima, cene uglja, nafte i gasa beleže ubrzan rast na svetskim tržištima. Cena uglja je dostigla rekordnih 400 dolara po toni, što predstavlja značajan porast i izaziva zabrinutost među potrošačima i industrijom. Ova situacija dodatno je pojačana planovima Poljske da uvede embargo na ruski ugalj, što bi moglo dodatno uticati na globalne cene energenata.

Premijer Poljske, Mateuš Moravecki, izjavio je nakon sastanka sa predsednikom Evropskog saveta, Šarlom Mišelom, da je Poljska spremna da po hitnom postupku uvede embargo na ruski ugalj. Moravecki je naglasio da čekaju odluku Evropske komisije koja bi mogla dodatno oblikovati energentsku politiku u regionu. Ovaj potez dolazi u svetlu trenutnih tenzija između Rusije i Zapada, a Poljska nastoji da smanji svoju zavisnost od ruskih energenata.

U međuvremenu, cene nafte su takođe doživele značajan skok. Prema izveštajima, svetske cene nafte porasle su za 7,5 odsto, a cena nafte marke „Brent“ prvi put od 30. juna 2014. godine premašila je 113 dolara po barelu. Ovaj porast cena može se povezati sa smanjenjem proizvodnje u nekim zemljama OPEC-a, kao i sa rastućom potražnjom nakon oporavka globalne ekonomije od pandemije COVID-19.

Cena gasnih fjučersa u Evropi takođe je zabeležila dramatičan porast, sa rastom od skoro 60 procenata u sredu, što je dovelo do obnove istorijskog maksimuma. Trenutna cena iznosi 2.226 dolara za hiljadu kubnih metara. Ovi podaci dolaze sa londonske berze „ICE fjučers“ i ukazuju na sve veće pritiske na tržištu prirodnog gasa, koji se suočava sa složenim izazovima, uključujući smanjenje zaliha i povećanu potražnju.

Jedan od ključnih faktora koji utiču na rast cena energenata je geopolitička situacija u svetu. Sa sukobima na Bliskom Istoku i u Istočnoj Evropi, mnoge zemlje se suočavaju sa nesigurnostima u snabdevanju energentima. Ove tenzije dodatno su pojačane sankcijama koje su uvedene protiv Rusije, što je dovelo do preispitivanja energetske politike u mnogim evropskim zemljama.

Pored toga, ekonomski faktori kao što su inflacija i rast potražnje za energijom u post-pandemijskom razdoblju dodatno su pogoršali situaciju. Industrije širom sveta se suočavaju sa povećanjem troškova proizvodnje, što može uticati na krajnje cene proizvoda i usluga za potrošače. Očekuje se da će se ovaj trend nastaviti u narednim mesecima, što može dovesti do dodatnih pritisaka na ekonomije širom sveta.

U ovom kontekstu, mnoge zemlje pokušavaju da pronađu alternativne izvore energenata i smanje svoju zavisnost od tradicionalnih fosilnih goriva. Investicije u obnovljive izvore energije postaju sve važnije, a mnoge vlade postavljaju ambiciozne ciljeve za smanjenje emisije ugljen-dioksida i prelazak na čistije oblike energije. Ovo je posebno važno u svetlu globalnih klimatskih promena i međunarodnih sporazuma o smanjenju emisija.

U zaključku, trenutna situacija na tržištu energenata predstavlja izazov ne samo za zemlje zavisne od fosilnih goriva, već i za globalnu ekonomiju u celini. Rast cena uglja, nafte i gasa može imati dalekosežne posledice, a potreba za diverzifikacijom izvora energije i prelazak na održivije oblike energije postaje sve hitnija. Kako se situacija razvija, biće važno pratiti odluke vlada i međunarodnih organizacija koje će oblikovati budućnost globalnog energetskog tržišta.

Stefan Nikolić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije