PODGORICA – Centralna banka Crne Gore je danas podnela aplikaciju za priključenje na platne šeme Jedinstvenog područja plaćanja u evrima (SEPA). Ova odluka ima za cilj da omogući brže, jeftinije i sigurnije međunarodno plaćanje iz Crne Gore, ali i da dodatno ojača finansijsku integraciju zemlje sa Evropskom unijom.
Centralna banka je istakla da podnošenje aplikacije na samom početku roka koji je Evropski savet za plaćanje (EPC) odredio za ovaj proces potvrđuje strateški pristup institucije i spremnost sistema za priključenje SEPA platnim šemama. Takođe, naglašava se visok nivo tehničke i regulatorne pripremljenosti, kao i efikasna koordinacija sa domaćim bankama i evropskim institucijama.
U saopštenju se navodi da će Centralna banka Crne Gore u narednim mesecima nastaviti sa intenzivnim aktivnostima, koordinacijom i vođenjem procesa kako bi se bankarski sistem potpuno pripremio za 6. oktobar. Od tog datuma, međunarodne transakcije iz i ka Crnoj Gori biće izvršavane u skladu sa pravilima EPC i SEPA.
Crna Gora je postala članica SEPA geografskog područja u novembru 2024. godine, čime je stekla pravo da započne proces pristupanja SEPA platnim šemama. Ovaj proces uključuje tehničku i regulatornu pripremu, kao i formalnu proceduru aplikacije prema EPC-u.
Centralna banka naglašava da pristupanje SEPA sistemu predstavlja značajan korak ka jačanju finansijske integracije Crne Gore sa Evropskom unijom. Ova integracija doprinosi konkurentnijem, sigurnijem i efikasnijem platnom prometu, a dodatno učvršćuje poverenje građana, investitora i poslovnih partnera u stabilnost i modernizaciju crnogorskog finansijskog sektora.
Jedinstveno područje plaćanja u evrima (SEPA) predstavlja dogovoreni skup pravila i standarda za izvršavanje bezgotovinskih plaćanja između članica tog područja. Ova plaćanja se izvršavaju podjednako efikasno kao unutar jedne države, što omogućava bržu i jednostavniju razmenu novca između različitih zemalja.
SEPA područje se sastoji od 36 evropskih država i teritorija, uključujući nekoliko država koje nisu deo Evropske unije ili zone evra. Ova ekspanzija omogućava širenje mreže i poboljšanje uslova za međunarodna plaćanja, čime se podstiče ekonomski rast i razvoj.
U skladu sa ovim, Centralna banka Crne Gore će nastaviti da radi na jačanju kapaciteta i infrastrukture domaćeg bankarskog sistema, kako bi omogućila nesmetano funkcionisanje u okviru SEPA šema. Očekuje se da će ovaj korak doneti brojne prednosti za građane i privredu, uključujući smanjenje troškova transakcija i povećanje brzine plaćanja.
U svetlu ovih dešavanja, stručnjaci ističu da će pristupanje SEPA sistemu imati dugoročne pozitivne efekte na crnogorsku ekonomiju. Ovaj proces će doprineti jačanju konkurentnosti domaćih banaka, poboljšanju usluga koje pružaju klijentima, kao i povećanju investicija u zemlju.
Na kraju, Centralna banka Crne Gore podseća da je integracija u SEPA ne samo finansijski, već i strateški cilj, koji će doprineti daljem razvoju odnosa Crne Gore sa Evropskom unijom i drugim međunarodnim partnerima. Ovaj korak predstavlja važan deo procesa evropskih integracija, koji ima za cilj da obezbedi stabilan i održiv ekonomski rast za sve građane Crne Gore.