Ministarstvo finansija Crne Gore obavestilo je javnost da je danas izvršena deveta uplata po osnovu kredita za prvu deonicu auto-puta Bar – Boljare kineskoj Exim banci. Ova uplata, prema informacijama iz ministarstva, donela je dodatnu racionalizaciju budžeta u iznosu od 620.000 evra zahvaljujući hedžing aranžmanu koji je aktiviran početkom 2024. godine.
U slučaju da hedžing aranžman nije bio na snazi, država bi morala da plati 33,8 miliona evra. Međutim, zahvaljujući ovom finansijskom instrumentu, stvarna uplata iznosila je 33,18 miliona evra. Ova razlika od 620.000 evra predstavlja značajnu uštedu za državni budžet, što pokazuje efikasnost hedžing aranžmana kao mehanizma za upravljanje valutnim rizikom.
Hedžing aranžman koji je Ministarstvo finansija uvelo pokazao se kao veoma koristan alat koji omogućava smanjenje rizika povezanog sa promenama u deviznim kursovima. U okviru ovog aranžmana, dug Crne Gore prema kineskoj Exim banci, koji je izvorno bio nominovan u američkim dolarima, konvertovan je u evre po znatno povoljnijim uslovima.
Specifično, 754 miliona dolara zamenjeno je za 693,7 miliona evra. Ova konverzija je izvršena po prosečnom kursu od 1,087 evra za dolar, dok je prosečna kamatna stopa sa kojom je ovaj dug finansiran iznosila samo 0,98 odsto, u poređenju sa ranije ugovorenih dva odsto. Ova promena u strukturi duga donosi značajne koristi za budžet Crne Gore, omogućavajući bolju finansijsku predvidivost i racionalizaciju troškova u godinama koje dolaze.
Iz Ministarstva finansija ističu da je ova strategija pokazala svoju efikasnost i da će se nastaviti sa njenom primenom u cilju dalje stabilizacije javnih finansija. Takođe, naglašavaju važnost uvođenja hedžing aranžmana kao ključnog koraka ka smanjenju troškova zaduživanja i većoj efikasnosti u upravljanju državnim dugom.
Hedžing kao finansijski instrument omogućava državama da se zaštite od neželjenih promena u valutnim kursevima, što može značajno uticati na iznos koji država treba da plati po osnovu svojih obaveza. U slučaju Crne Gore, ovaj aranžman je omogućio da se smanji ukupni iznos koji je država bila obavezna da plati po osnovu duga prema kineskoj Exim banci, čime se stvorila dodatna finansijska fleksibilnost.
Kroz ove mere, Ministarstvo finansija pokazuje da je posvećeno racionalizaciji troškova i unapređenju finansijske stabilnosti zemlje. Ova strategija je deo šireg plana reformi koje imaju za cilj modernizaciju javnih finansija i unapređenje ekonomskog okruženja u Crnoj Gori.
U svetlu ovih informacija, jasno je da je Crna Gora u procesu aktivnog upravljanja svojim javnim finansijama, što uključuje i pametne odluke o zaduživanju i upravljanju rizicima. Ovaj pristup može pomoći zemlji da se bolje prilagodi ekonomskim izazovima koji se postavljaju na globalnom nivou, posebno u svetlu promenljivih uslova na tržištu.
Ministarstvo finansija Crne Gore će nastaviti da prati situaciju i prilagođava svoje strategije kako bi obezbedilo stabilnost i održivost javnih finansija. Očekuje se da će ovakvi koraci doprineti daljem razvoju infrastrukture i ekonomije u celini, što je od suštinskog značaja za budućnost zemlje.