Uživanje u toploj sobi tokom hladnih zimskih dana postaje sve veći izazov za mnoge evropske zemlje, jer su cene gasa dostigle rekordne visine zbog nestašice. Iako se Srbija ne suočava sa istim problemima kao ostale evropske države, situacija na tržištu energije svakako utiče na domaće potrošače.
Srbija je trenutno zaštićena ugovorom sa Rusijom koji garantuje snabdevanje gasom po niskim cenama do kraja godine. Vojislav Vuletić, generalni sekretar Udruženja za gas Srbije, ističe da kriza u Evropi ne bi trebala da utiče na Srbiju zbog dobrih ugovora i značajnih podzemnih skladišta gasa. „Nestašica gasa ne preti Srbiji, ali je manjak u Evropi izazvao rast cena električne energije, koje dostižu nezapamćene iznose“, dodaje Vuletić.
Iako domaćinstva u Srbiji za sada neće osetiti poskupljenje struje, privrednici će se suočiti sa povećanjem troškova, koji bi mogli da porastu između 120 i 150 posto. Ekonomista Saša Đogović smatra da će neki privrednici, poput pekara koje troše značajnu količinu energije, morati da podignu cene svojih proizvoda. „Pekare se neće zatvoriti jer nude osnovne prehrambene proizvode, ali će se smanjiti potražnja za nekim drugim proizvodima koji nisu primarni“, objašnjava Đogović.
Podaci pokazuju da Srbija plaća gas iz Rusije po ceni koja je skoro pet puta niža od trenutne evropske cene. Prvobitna cena gasa bila je 270 dolara za 1.000 kubnih metara, dok je prosečna cena u Evropi dostigla 400 dolara. Tokom krize, cena gasa je prvo skočila na 600, zatim na 800, a u jednom trenutku dostigla čak 1.937 dolara. Sada se cena stabilizovala na oko 1.400 dolara.
S obzirom na povoljne odnose između Srbije i Rusije, očekuje se novi ugovor koji će biti potpisan početkom naredne godine. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić naglašava da će cena gasa nakon novog ugovora biti viša nego sada, ali i dalje niža od cene u ostatku Evrope. „S obzirom na naše povoljne ugovore, Srbija može očekivati bolju cenu gasa i struje nego bilo koja druga evropska zemlja“, ističe Vučić.
S obzirom na to da Srbija pripada Turskom toku, gasovodu koji povezuje Rusiju i Tursku, njen manji kapacitet potrošnje može biti prednost. Srbija godišnje troši između dve i po i tri milijarde kubika gasa, od čega domaćinstva troše 12%, toplane 24%, a industrija 64%. Zdravković naglašava da domaća gasna i naftna industrija, kao i skladišta, ostaju pod kontrolom ruskih kompanija.
Godine 2008. Srbija je potpisala energetski sporazum sa Rusijom koji je uključivao prodaju 51% Naftne industrije Srbije firmi Gasprom, izgradnju gasovoda Južni tok i podzemnog skladišta gasa Banatski Dvor. Iako je projekat Južni tok obustavljen 2014. godine, realizovan je Turski tok koji snabdeva Srbiju gasom.
Iako trenutno ne postoji nestašica gasa u Srbiji, situacija u Evropi je drugačija. Mnoge evropske zemlje nisu sklopile ugovore sa Gaspromom, misleći da će moći da obezbede gas na drugi način, što se ispostavilo kao pogrešno. Administracija američkog predsednika Džozefa Bajdena takođe je uticala na smanjenje izvoza gasa iz SAD-a, što je dodatno pogoršalo situaciju na evropskom tržištu.
Cena električne energije u Evropi raste usled nedostatka gasa, a to se odražava i na srpske potrošače. Aleksandar Savić, vanredni profesor na Elektrotehničkom fakultetu u Beogradu, naglašava da bi trend rasta cena mogao uticati na Srbiju, s obzirom na to da je elektroenergetski sistem Srbije deo evropskog tržišta. On dodaje da, iako su cene struje kod nas trenutno jedne od najnižih u Evropi, pitanje je koliko dugo će se to stanje održati.
Poslednje poskupljenje struje za domaćinstva bilo je u februaru ove godine, kada je cena kilovat-časa porasla na 7,9 dinara. Iako su cene struje kod nas i dalje niže nego u EU, očekuje se da bi poskupljenje gasa moglo izazvati lančanu reakciju rasta cena svih energenata. Država bi mogla da razmotri mere kao što su subvencije za domaćinstva i snižavanje akciza na gorivo kako bi ublažila posledice rastućih cena.
Na kraju, situacija na tržištu gasa i energenata ostaje složena, a Srbija će morati da prati razvoj događaja u Evropi i reaguje na izazove koji se postavljaju pred njom.