Ministar unutrašnjih poslova i lider Socijalističke partije Srbije (SPS) Ivica Dačić oštro je odgovorio na kritike lidera Stranke slobode i pravde (SSP) Dragana Đilasa. U svom reagovanju na društvenim mrežama, Dačić je istakao da Đilas ne bi trebao da zaboravi svoje postupke iz prošlosti, kada je kao lider Demokratske stranke podržavao Briselski sporazum.
Dačić je citirao poznatu pesmu Bore Đorđevića, koristeći reči „Kako je lepo biti glup Dragane Đilasu“, i dodao da je Đilas bezobrazan jer glumi nevinu žrtvu. Prema Dačiću, svi znaju da je Đilas kao lider Demokratske stranke glasao za Briselski sporazum u Skupštini, kao i da je ranije podržao ulazak članova svoje stranke u vladu koju je on predvodio kao premijer.
Podsetio je da je Đilas izjavio da Briselski sporazum donosi evropsku budućnost Srbiji, dok je suprotna strana dovodila do izolacije zemlje i ugrožavala bezbednost Srba na Kosovu i Metohiji. Dačić je naglasio da se Đilas sada pretvara da nije bio deo tih odluka, što je po njemu licemerno.
U svom obraćanju, Dačić je ukazao na to da su prethodni lideri, poput Zorana Đinđića, Vojislava Koštunice i Borisa Tadića, takođe prevareni od strane međunarodne zajednice, a da je nezavisnost Kosova proklamovana za vreme Đilasove vlasti. Izjavio je da se Đilas ne može distancirati od svojih dela i odluka koje su dovele do trenutne situacije.
Reagovanje Stranke slobode i pravde usledilo je ubrzo nakon Dačićevih komentara. SSP je postavila pitanje ko je zapravo prevaren — Dačić kao potpisnik sporazuma ili Aleksandar Vučić, koji je navodno prepustio Dačiću potpisivanje tog dokumenta. U saopštenju su se osvrnuli na to da je pre 11 godina Vučić „podmetnuo“ Dačiću da potpiše Briselski sporazum, te su ukazali na to da ako su njih dvojica prevareni, to implicira da su nesposobni da zastupaju interese Srbije.
Stranka slobode i pravde je takođe istakla da, ukoliko Dačić govori istinu o prevari, to znači da treba odmah da podnesu ostavke zbog svoje nesposobnosti. Ovaj sukob između dva politička lidera osvetljava duboku polarizaciju unutar srpske politike, gde se pitanja nacionalnog identiteta i suvereniteta sukobljavaju sa težnjama za evropskom integracijom.
Društvene mreže su se užurbale nakon ovih izjava, a komentari građana variraju od podrške jednom ili drugom lideru, do sarkastičnih opservacija o političkoj kulturi u Srbiji. Mnogi se slažu da je situacija kompleksna i da se problem Kosova i Metohije ne može rešiti jednostavnim kritikama i optužbama, već je potrebna konstruktivna debata i dijalog.
Ova razmena reči između Dačića i Đilasa nije samo odraz ličnih sukoba, već i šireg političkog okvira u kojem se nalaze stranke u Srbiji. Pitanja vezana za Kosovo, evropske integracije i unutrašnju politiku ostaju ključne tačke nesuglasica koje će verovatno oblikovati političku scenu u narednim mesecima, posebno uoči mogućih izbora.
U svetlu ovih događaja, jasno je da će se politički pritisak na oba lidera nastaviti, te će biti zanimljivo pratiti kako će se njihove strategije razvijati i kako će reagovati na kritike i izazove koji dolaze iz opozicije.