Sednica skupštinskog Odbora za kulturu i informisanje održana je danas, a tema sastanka bila je postupak izbora kandidata za članove Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM). Ova sednica je od posebnog značaja, s obzirom na to da se radi o ključnom organu koji nadzire rad medija u Srbiji, a čija je nezavisnost od suštinskog značaja za slobodu medija i transparentnost informisanja.
Kako se navodi u saopštenju Skupštine Srbije, na dnevnom redu sednice našlo se razmatranje Mišljenja Ministarstva informisanja i telekomunikacija od 27. juna 2025. godine. Ovo mišljenje se tiče primene odredbi Zakona o elektronskim medijima prilikom predlaganja kandidata za članove Saveta REM. Ova tema je izazvala široku pažnju u javnosti, s obzirom na to da se često postavljaju pitanja o nepristrasnosti i transparentnosti u procesu izbora članova ovog važnog tela.
Odbor za kulturu i informisanje ima ključnu ulogu u definisanju i usvajanju pravila koja se odnose na regulaciju medija, a članovi Saveta REM imaju odgovornost da osiguraju da se ovakva pravila sprovode. U tom kontekstu, predlog za članove Saveta REM mora biti pažljivo razmotren, kako bi se izabrali kandidati koji će doprineti jačanju nezavisnosti i profesionalizma u radijskim i televizijskim medijima.
Sednica je počela tačno u 10 časova, a očekivano je da će se diskusija fokusirati na kriterijume koji se koriste prilikom izbora kandidata, kao i na to kako osigurati da svi kandidati budu ne samo stručni, već i u skladu sa principima slobode medija. Članovi Odbora su ukazali na potrebu većeg uključivanja civilnog sektora i stručnjaka iz oblasti medija u ovaj proces, kako bi se povećala transparentnost i poverenje javnosti u institucije koje se bave regulacijom medija.
U pripremi za ovu sednicu, Odbor je primio različite komentare i predloge od strane medijskih stručnjaka, novinara i organizacija koje se bave ljudskim pravima i slobodom medija. Mnogi su istakli važnost da proces izbora članova Saveta REM ne bude podložan političkom uticaju, što bi moglo da ugrozi nezavisnost i funkcionalnost ovog organa.
Osim toga, na sednici se očekuje i rasprava o mogućim izmenama zakona koji se odnose na elektronske medije, kao i o izazovima sa kojima se mediji suočavaju u savremenom okruženju, uključujući digitalizaciju i promene u načinu na koji se informacije distribuiraju.
Ova sednica dolazi u trenutku kada se sve više postavlja pitanje o kvalitetu informacija koje javnost prima, a brojni mediji se suočavaju sa kritikama zbog neprofesionalizma i pristrasnosti. Kroz ovaj proces izbora, Odbor za kulturu i informisanje ima priliku da postavi temelje za jačanje medijske pismenosti i odgovornosti u izveštavanju.
U zaključku, sednica Odbora za kulturu i informisanje predstavlja ključnu priliku za unapređenje medijskog pejzaža u Srbiji. Način na koji će se birati članovi Saveta REM može značajno uticati na slobodu medija i kvalitet informacija koje građani dobijaju. Nadamo se da će Odbor doneti odluke koje će doprineti jačanju nezavisnosti i profesionalizma u medijima, te omogućiti da se glasovi svih građana čuju i poštuju. U vremenu kada je istina često podložna manipulacijama, važnost kvalitetnog i nezavisnog novinarstva nikada nije bila veća.