Dete sprečilo pijanog oca da ubije majku

Goran Petrović avatar

B.Đ. je danima bio pod stresom, a njegova odluka da poseti bivšu suprugu M.J. (35) u njihovom domu u Jakovu završila je tragično. U trenutku kada je stigao, bio je u alkoholisanom stanju, što je doprinelo eskalaciji situacije. Ova poseta, koja je trebala biti mirna, ubrzo se pretvorila u pravu dramu.

Verbalna svađa između B.Đ. i M.J. počela je gotovo odmah po njegovom dolasku. Ubrzo je postalo jasno da je B.Đ. izgubio kontrolu. Njegovo ponašanje je postalo agresivno, a verbalne uvrede su se pretvorile u fizički napad. U tom trenutku, B.Đ. je nasrnuo na M.J., pesničio je po glavi, što je dovelo do straha i panike u kući. M.J. je pokušavala da se odbrani, ali situacija je izmakla kontroli.

B.Đ. je, osim fizičkog nasilja, pretio M.J. da će je ubiti. Ove pretnje su dodatno pojačale osećaj opasnosti i bespomoćnosti kod M.J. U tom trenutku, u kuću je ušla još jedna osoba – njihovo maloletno dete. Njihov sin, u trenutku kada je video da je njegov otac nasrnuo na majku, odlučio je da reaguje. U trenutku kada je B.Đ. uzeo nož i krenuo prema M.J., dete je intervenisalo i sprečilo ozbiljniji incident. Ova hrabra reakcija deteta možda je spasila život M.J. i sprečila dalju tragediju.

Nakon ovog incidenta, M.J. je odmah obavestila policiju, koja je brzo reagovala i došla na mesto događaja. B.Đ. je uhapšen, a istragu vodi Treće Osnovno javno tužilaštvo u Beogradu. Ovaj incident je samo jedan od mnogih koji ukazuju na ozbiljnost problema porodičnog nasilja u Srbiji i širom sveta.

Prema podacima različitih nevladinih organizacija, porodično nasilje je u porastu, a mnoge žrtve se suočavaju sa raznim oblicima nasilja, uključujući fizičko, emocionalno i psihološko. U većini slučajeva, žrtve se osećaju zarobljeno i često ne znaju kako da potraže pomoć. M.J. je imala sreću da je njen sin bio prisutan i da je reagovao, ali mnoge žene nemaju tu podršku i ostaju same sa svojim nasilnicima.

U Srbiji, zakonodavni okviri su postavljeni kako bi zaštitili žrtve nasilja, ali primena tih zakona često nije dovoljna. Policija i pravosudni sistem se suočavaju sa izazovima kada je u pitanju efikasno rešavanje slučajeva porodičnog nasilja. Takođe, društvo još uvek često okleva da se uključi, a mnogi ljudi su svesni nasilja, ali ga ne prijavljuju iz straha ili stida.

U ovom konkretnom slučaju, važno je napomenuti da su M.J. i B.Đ. imali zajedničko maloletno dete, što dodatno komplikuje situaciju. Porodično nasilje ne utiče samo na žrtvu, već i na decu koja su svedoci ovakvih scena. Psihološke posledice koje deca trpe mogu biti dugotrajne i mogu uticati na njihov razvoj i buduće odnose.

Mnoge organizacije i institucije rade na podizanju svesti o problemu porodičnog nasilja i pružanju podrške žrtvama. Postoje različiti programi i resursi dostupni za žene koje su pretrpele nasilje, uključujući skloništa, pravne savete i psihološku podršku.

Slučaj B.Đ. i M.J. je još jedan alarmantni primer kako porodično nasilje može brzo da eskalira i postane opasno. Važno je da se društvo uključi u borbu protiv nasilja i da se žrtvama pruži adekvatna podrška. Samo zajedno možemo stvoriti sigurnije okruženje za sve.

Goran Petrović avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije