Biljana Stanojević (55) iz Niša osuđena je na sedam godina zatvora zbog izazivanja teške saobraćajne nesreće, koja se dogodila 11. aprila 2021. godine. U ovoj tragediji, na pešačkom prelazu, poginuli su Danica Andrić (75) i Ljubomir Novaković (80). Ovu presudu donelo je Veće Višeg suda u Nišu, koje je izreklo i dodatne mere, uključujući zabranu upravljanja vozilom B kategorije na pet godina, kao i obavezno psihijatrijsko lečenje i čuvanje u ustanovi zatvorenog tipa.
Nesreća se dogodila na jednom od najprometnijih bulevara u Nišu, gde su pešaci prelazili ulicu. Biljana je upravljala vozilom pod dejstvom metadona, sa koncentracijom od 0,61 mg/ml, i nije se zaustavila ispred obeleženog prelaza kako bi propustila pešake. Tokom suđenja, sudija Valentina Pešić istakla je da je okrivljena delovala u stanju bitno smanjene uračunljivosti zbog zloupotrebe psihoaktivne supstance, ali da je bila svesna da ne sme da upravlja vozilom u takvom stanju.
Prilikom izricanja kazne, sud je uzeo u obzir i činjenicu da je Biljana udovica srednjih godina koja je izrazila kajanje. Međutim, sud je takođe naglasio da je odgovorna za smrt dvoje ljudi, što je težak zločin. Suzana Stojiljković, ćerka nastradalog Ljubomira Novakovića, izjavila je da kazna ne može vratiti njene voljene, ali je apelovala na promenu sistema kako bi se sprečile slične tragedije u budućnosti.
Suzana je izjavila: „Takvim osobama treba automatski oduzimati vozačke dozvole čim započnu lečenje, i vratiti ih tek nakon dokazanog izlečenja. Na mestu mog oca moglo je biti i dete, pa bi tragedija bila još strašnija.“ Ova izjava ukazuje na potrebu za strožim zakonima i pravilima koja se odnose na vozače pod uticajem droga ili alkohola.
Biljana je tokom suđenja priznala svoju odgovornost i rekla da tog dana nije imala nameru da ikome naudi. Izjavila je da je krenula po lek za supruga obolelog od raka i da nije odmah uočila pešake jer je spuštala zaštitu od sunca. Ova izjava ukazuje na njenu emocionalnu situaciju, ali ne umanjuje težinu njenog dela.
Ova presuda je prvostepena, što znači da je moguće da se tužilaštvo ili odbrana žale na nju. S obzirom na ozbiljnost situacije i posledice koje je prouzrokovala, očekuje se da će se ovaj slučaj i dalje pratiti u pravosudnom sistemu.
Zakon o bezbednosti saobraćaja u Srbiji postavlja jasne smernice o odgovornosti vozača, posebno kada je reč o vožnji pod uticajem psihoaktivnih supstanci. U ovom slučaju, sud je uzeo u obzir sve okolnosti koje su dovele do nesreće, ali je i naglasio potrebu za odgovornošću u vožnji.
S obzirom na to da je vožnja pod uticajem droga ozbiljan problem u društvu, mnogi se slažu da je potrebno pojačati edukaciju vozača o opasnostima koje ovakvo ponašanje nosi. Takođe, važno je raditi na preventivnim merama koje bi mogle smanjiti broj ovakvih nesreća.
Tragedija koja se dogodila 11. aprila 2021. godine podseća nas na krhkost života i važnost pažnje i odgovornosti u saobraćaju. Svaki vozač treba da bude svestan svojih postupaka i posledica koje oni mogu izazvati. Ova presuda može biti upozorenje za sve vozače o odgovornosti koju imaju prema sebi i drugima na putu.
U zaključku, slučaj Biljane Stanojević otvara važna pitanja o sigurnosti na putevima, odgovornosti vozača i potrebi za strožim merama protiv vožnje pod uticajem droga. Promena u sistemu je neophodna kako bi se sprečile slične tragedije i zaštitili najranjiviji članovi društva, kao što su stariji ljudi i deca.