Rastuće cene nikla tokom prošlog meseca, koje su naglo porasle kao odgovor na rat u Ukrajini, predstavljaju primer kako čak i relativno dostupna roba može izazvati probleme u lancu snabdevanja za energetsku tranziciju. Pouzdano snabdevanje niklom je ključno za električna vozila, jer se u malim količinama koristi za litijum-jonske baterije. Kontinuirana nestabilnost cena mogla bi povećati cenu električnih vozila za čak 1.000 dolara, uprkos malim količinama nikla koje se koriste u baterijama. Pitanje je koliko smo spremni da platimo za budućnost sa niskom emisijom ugljenika.
Iako ležišta nikla postoje širom sveta, u poslednjih nekoliko godina došlo je do nestašice nikla visokog kvaliteta, koji je skuplji i teži za eksploataciju od nikla nižeg kvaliteta. Kompanije poput Tesle su zabrinute zbog mogućih budućih nestašica, s obzirom na rastuću potražnju za električnim automobilima. Izvršni direktor Tesle, Elon Musk, istakao je da se nedostatak nikla može smatrati najvećim rizikom u oslanjanju na litijum-jonske baterije.
Rusija, jedan od vodećih svetskih dobavljača visokokvalitetnog nikla, obezbeđivala je oko 11 odsto globalne proizvodnje nikla, ali je rat u Ukrajini otežao nabavku. Zapadne zemlje su na početku sukoba zabranile uvoz određene robe iz Rusije, što je dodatno pogoršalo situaciju. Iako nikl nije bio posebno ciljan, fluktuacije cena odražavaju zabrinutost da bi mogao biti uključen u budućnosti. Londonska berza metala razmatra blokadu ruskih isporuka, čime se dodatno smanjuje izvesnost o Rusiji kao budućem izvoru metala.
Haos na tržištu nikla u poslednjim mesecima rezultirao je dramatičnim skokom cena. Cene na Londonskoj berzi su se krajem godine kretale oko 20.000 dolara po metričkoj toni, ali su počele da rastu početkom februara kao odgovor na zabrinutost zbog rata. Do druge nedelje marta, trgovanje je privremeno obustavljeno zbog skoka cena, koji su se kretali do 35.000 dolara po metričkoj toni. Ekspert za lanac snabdevanja, Margaret Kid, ističe da je ovakav skok cena rezultat neočekivanih poremećaja na tržištu.
Iako nikl nije oskudan poput litijuma, izazovi u njegovoj nabavci se odnose na pronalaženje najkonkurentnije cene. Visokokvalitetni nikl, koji je neophodan za proizvodnju baterija, dolazi iz naslaga sulfida koje su skuplje za eksploataciju. Održavanje pouzdanog izvora nikla je ključno za energetsku tranziciju, s obzirom na njegovu ulogu u performansama baterija za električna vozila.
Kratkoročni skokovi cena već utiču na proizvodnju baterija. Kineski proizvođači nikl sulfata su prestali da nude proizvod zbog teškoća u razumevanju tržišta, dok su drugi proizvođači privremeno obustavili nove porudžbine. Iako baterije zahtevaju samo male količine nikla, analitičari predviđaju da bi trajni skok cena mogao povećati troškove električnih vozila. Dugoročno, postoji rastući problem snabdevanja, s predviđanjem manjkavosti nikla do 2026. godine.
Fluktuacije cena nikla odražavaju neelastičnost potražnje za ključnim mineralima, a špekulacije na tržištu dodatno utiču na cenu. Očekuje se da bi cene mogle opasti, a nova dostignuća u tehnologiji iskopavanja mogla bi smanjiti troškove. Međutim, potražnja za niklom će rasti usled razvoja tržišta električnih vozila.
Na unutrašnjem planu, američka potražnja za legurama nikla je smanjena, dok je globalna proizvodnja opala za 5%. Ovi faktori su olakšali oslanjanje na Rusiju kao trgovinskog partnera. Predsednik Bajden je postavio cilj od 50% udela električnih vozila do 2030. godine, ali se postavlja pitanje kako obezbediti ključne materijale poput nikla po konkurentnim cenama.
U budućnosti će biti potrebno više iskopavanja minerala u SAD, uprkos ekološkim pritiscima i dugotrajnom procesu izdavanja dozvola. Neki rudnici, kao što je onaj u Minesoti, prolaze kroz proces izdavanja dozvola i planiraju da postanu operativni do 2026. godine. Ovi projekti su ključni za snabdevanje niklom i osiguranje budućnosti električnih vozila.