Evropska komisija je donela odluku da se ne uključuje u sukob između vlasti u Prištini i Telekoma Srbije, naglašavajući da je poštovanje regulatornog okvira u oblasti telekomunikacija isključiva nadležnost nezavisnog tela na Kosovu i Metohiji. Ovaj stav zapravo potvrđuje da Telekom Srbija nastavlja da posluje u skladu sa važećim zakonima i međunarodnim sporazumima, uprkos sve jačim političkim pritiscima.
Vršilac dužnosti premijera privremenih institucija u Prištini, Aljbin Kurti, nedavno je ponovo kritikovao Telekom Srbije, optužujući ga za navodni „hibridni rat“ protiv Kosova. Ove optužbe su usledile nakon dojave o bombi koja je izazvala evakuaciju skupštine u Prištini, a ministar unutrašnjih poslova tzv. Kosova, Dželal Svećla, tvrdio je da je povezana sa brojem registrovanim u mreži MTS, koja pripada Telekoma Srbije.
Generalni direktor Telekoma Srbije, Vladimir Lučić, odlučno je odbacio ove optužbe, nazivajući ih „apsurdnim i sramnim“. On je istakao da se radi o još jednom u nizu političkih napada na kompaniju koja zakonito posluje na osnovu Briselskog sporazuma. Lučić je naglasio da napadi na Telekom dolaze gotovo svakodnevno i predstavljaju oblik šireg političkog pritiska, uključujući i neuspeli pokušaj obustavljanja prisustva Telekoma na Kosovu pre dve godine, koji je zaustavljen zahvaljujući intervenciji međunarodne zajednice.
Prema Briselskom sporazumu iz 2013. i kasnijim dogovorima iz 2015. godine, Telekom Srbija ima pravo da legalno posluje na teritoriji Kosova i Metohije putem svoje mreže MTS, koja ima 28 baznih stanica u srpskim sredinama, dok se sedište i tehnička infrastruktura nalaze u Beogradu. Ove sporazume redovno potvrđuju i predstavnici Evropske unije, naglašavajući da su oni deo dijaloga o normalizaciji odnosa.
Na pitanje Euronewsa o najnovijim optužbama Kurtija i pritiscima na Telekom, Evropska komisija je jasno stavila do znanja da je ovo tehničko pitanje koje spada isključivo u nadležnost prištinskog regulatornog tela za elektronske komunikacije, čime su obesmišljene osnovanosti Kurtijevih tvrdnji.
Dok se iz Prištine sve češće čuju oštre poruke upućene Telekomu Srbije, ova kompanija nastavlja da ulaže u razvoj svoje mreže i da se oslanja na međunarodne ugovore koji joj garantuju pravo na poslovanje. Generalni direktor Lučić izrazio je nadu da će Sjedinjene Američke Države, sa kojima Srbija ima razvijen dijalog o ekonomskim projektima, pomoći da Telekom dobije i treću 5G licencu na Kosovu, koja je ranije dogovorena, ali više puta odbijena od strane prištinskih vlasti.
Ova situacija ukazuje na složenost odnosa između Prištine i Beograda, posebno u kontekstu telekomunikacija, koje su ključne za ekonomski razvoj i povezivanje regiona. Telekom Srbija se suočava sa izazovima, ali ostaje posvećen svojim operacijama na Kosovu, oslanjajući se na zakonske okvire i međunarodne sporazume koji omogućavaju njegov rad u toj regiji.
Uprkos političkim preprekama, kompanija planira da nastavi sa svojim investicijama i unapređenjem mreže, a to uključuje i mogućnost širenja 5G mreže, koja bi mogla doneti brojne prednosti korisnicima u oblasti brze i stabilne komunikacije. Lučić je u više navrata istakao koliko je važno da Telekom zadrži svoje mesto na tržištu i nastavi sa pružanjem kvalitetnih usluga svim korisnicima, bez obzira na trenutne političke tenzije.
U ovom trenutku, jasno je da će situacija oko Telekoma Srbije ostati na radaru, kako domaćih, tako i međunarodnih posmatrača, s obzirom na to da telekomunikacije igraju ključnu ulogu u svakodnevnom životu građana i ekonomiji.