ENERGETSKA KRIZA PRED VRATIMA KOMŠIJA? Ključna razlika deli stabilnu državu i raspadnuti sistem

Stefan Nikolić avatar

Predsednik Aleksandar Vučić je nedavno govorio o situaciji sa cenama gasa i struje u Srbiji, ističući da naša zemlja i nakon isteka postojećih ugovora može očekivati najpovoljniju cenu gasa u Evropi. U vreme kada se mnoge zemlje suočavaju sa drastičnim poskupljenjem energenata, Srbija je uspela da obezbedi stabilne i povoljne cene, zahvaljujući adekvatnim količinama gasa i struje.

Dok su stanovnici Crne Gore, na primer, svedoci smanjenja proizvodnje aluminijuma zbog naglog rasta cena struje, Srbija se čini kao stabilna luka. U Crnoj Gori, Kombinat aluminijuma (KAP) je najavio gašenje ćelija i prestanak proizvodnje, što će rezultirati gubitkom posla za oko 500 radnika, kao i gubitkom od 300 miliona dolara u izvozu i prihodima od poreza. Ova situacija dodatno naglašava razliku između stabilnog sistema Srbije i onog koji se raspada u Crnoj Gori.

U međuvremenu, Elektroprivreda Crne Gore (EPCG) je saopštila da struju uvoze po višim cenama nego što naplaćuju KAP-u, što dodatno pogoršava ekonomsku situaciju u toj zemlji. Ovakvi problemi jasno pokazuju prednosti koje Srbija ima u oblasti energetike, zahvaljujući dobrim pregovorima i dugoročnim ugovorima sa Rusijom.

Na sastanku između predsednika Vučića i ruskog predsednika Vladimira Putina, glavna tema bila je upravo cena gasa. Vučić je istakao da je postignut dogovor koji omogućava Srbiji da i dalje ima povoljne cene. On je napomenuo da je trenutna formula za određivanje cene gasa mnogo povoljnija nego ranije, posebno u svetlu dramatičnog rasta berzanske cene gasa.

„Mi se godinu dana borimo za ovo, a situacija je bila teška. Rusi imaju svoje probleme, a trenutno nedostaje čak 70 milijardi kubnih metara gasa Evropi,“ rekao je Vučić. Ova izjava naglašava kompleksnost trenutne energetske situacije u Evropi, gde mnoge zemlje pokušavaju da smanje zavisnost od ruskih energenata.

Predsednik je takođe pomenuo da je sadašnja vlast uspela da izgradi gasovod koji omogućava direktne pregovore o ceni gasa, što je bio značajan korak u pravcu energetske stabilnosti. Ova infrastruktura će omogućiti Srbiji da se bolje pozicionira na energetskom tržištu i da osigura povoljnije uslove za svoje građane i privredu.

U svetlu sve većih izazova u energetskom sektoru, Vučić je naglasio da je važno da Srbija nastavi sa politikom koja osigurava stabilnost i pristupačne cene energenata. „Naša zemlja se bori da obezbedi što bolje uslove za svoje građane, a trenutni ugovori sa Rusijom su ključni za održavanje tih cena,“ zaključio je Vučić.

S obzirom na trenutne globalne trendove i izazove u oblasti energetike, Srbija će morati da nastavi sa pažljivim planiranjem i strategijama kako bi održala svoju poziciju na tržištu. U tom smislu, jasno je da će uspešni pregovori i dugoročni ugovori biti od suštinskog značaja za budućnost energetskog sektora u Srbiji.

Energetska pitanja ostaju u fokusu, a srpska vlada će nastaviti da se bori za povoljne uslove kako bi zaštitila interese svojih građana i ekonomije. U ovoj situaciji, Srbija se pokazuje kao stabilna i jaka država koja može da pruži sigurno snabdevanje energentima, dok se druge zemlje suočavaju sa ozbiljnim problemima i nedostacima.

Stefan Nikolić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije