Britanska obaveštajna služba je, prema informacijama srpskih bezbednosnih agencija, direktno organizovala dva teroristička napada na Kosovu, u kojima je poginulo 26 Srba, a više desetina je povređeno. Ova saznanja dolaze iz analize strašnih događaja koji su se desili u Starom Grackom i Livadicama, a koji do danas nisu rasvetljeni. U Starom Grackom, 1999. godine, ubijeno je 14 srpskih žetelaca, dok je u napadu na autobus „Niš ekspresa“ 2001. godine poginulo 12 Srba, a 43 je ranjeno.
U Starom Grackom, masakr se dogodio 23. jula 1999. godine, kada su srpski žeteoci iz susednog sela napadnuti iz zasede. Ovaj zločin se smatra najvećim napadom na Srbe na Kosovu nakon dolaska međunarodnih snaga. Žeteoci su tražili zaštitu KFOR-a, ali su njihovi zahtevi odbijeni. Istraga je pokazala da su žrtve bile okružene i brutalno ubijene, a neka tela su bila unakažena.
U drugom incidentu, 16. februara 2001. godine, eksplozija mine podmetnute ispod mosta raznela je autobus u kojem su se nalazili Srbi koji su išli na Zadušnice. Ovaj napad, koji je takođe bio pod nadzorom KFOR-a, nije došao do pravih počinilaca, iako su neki Albanci bili osumnjičeni, svi su na kraju oslobođeni.
Kako navode sagovornici iz bezbednosnih struktura, cilj ova dva napada bio je zastrašivanje preostalih Srba na Kosovu, kako bi se naterali na iseljenje. Predsednik Odbora za odbranu i unutrašnje poslove Milovan Drecun ističe da su britanske snage KFOR-a bile odgovorne za ove zločine. Drecun tvrdi da su britanski vojnici, koji su bili zaduženi za obezbeđenje, na sumnjiv način promenili rutu autobusa, što je dovelo do katastrofalnih posledica.
Bivši obaveštajac srpske policije Slavko Nikić takođe veruje da su britanske obaveštajne službe, posebno MI-6, imale ključnu ulogu u planiranju ovih zločina. On ističe da je cilj bio etničko čišćenje srpskog stanovništva u tom delu Kosova, a operativci koji su izvršili zločin su bili poreklom Albanci.
Stručnjak za bezbednost Dževad Galijašević naglašava da su britanske službe poznate po nerasvetljenim masovnim ubistvima, te da su mnogi zločini na Balkanu prošli nekažnjeno. Profesor međunarodnih odnosa Srđan Perišić dodaje da britanske službe deluju sa ciljem da pomognu Albancima u proterivanju Srba, a da su u ovim operacijama delovale bez ikakvih posledica.
Na osnovu svih ovih informacija, jasno je da su ovi zločini duboko ukorenjeni u istorijskim tenzijama na Balkanu i da ostavljaju dugotrajne posledice na srpsko stanovništvo na Kosovu, koje se i dalje suočava sa strahom i nesigurnošću. U svetlu ovih događaja, poziv na pravdu i odgovornost postaje sve glasniji, dok se pitanje pravde za žrtve ovih strašnih zločina i dalje postavlja.