Eparhija Raško-prizrenska podnela prijavu protiv Albanca zbog nasilnog upada u crkvu

Stefan Nikolić avatar

U Kosovskoj Mitrovici, Eparhija raško-prizrenska Srpske Pravoslavne Crkve podnela je krivičnu prijavu protiv albanskog državljanina Nikole Džufke, kao i drugih nepoznatih lica, zbog provale u crkvu Svetog Arhangela Mihaila iz 14. veka, koja se nalazi u selu Rakitnica kod Podujeva. Ova informacija je objavljena putem zvaničnog saopštenja Eparhije, a prijava je predata tzv. kosovskoj policiji u prisustvu predstavnika EULEKS-a.

Prema saopštenju Eparhije, Džufka je na društvenim mrežama objavio da je nasilno ušao u crkvu i izveo navodni verski obred, nazivajući crkvu „manastirom sveta Albanija“. Ovaj čin izazvao je osude i zabrinutost među lokalnim pravoslavnim vernicima, koji vide provalu kao napad na njihovu kulturnu i versku baštinu.

Eparhija je naglasila da Džufka ne samo da se lažno predstavlja kao svešteno lice, već je i prethodno došlo do promene katanca na crkvi Svetog Arhangela Mihaila, što dodatno ukazuje na ozbiljnost situacije. Ovaj incident je deo šireg problema koji se odnosi na očuvanje srpske pravoslavne baštine na Kosovu, gde su tokom godina zabeleženi brojni slučajevi vandalizma i uništavanja crkava i manastira.

Ova provala nije samo fizički napad na crkvu, već i napad na identitet i kulturu srpskog naroda na ovom području. Srpska Pravoslavna Crkva je pozvala nadležne institucije da reaguju i obezbede zaštitu verskih objekata, a posebno onih koji imaju istorijski značaj. Eparhija raško-prizrenska je izrazila nadu da će ovaj slučaj biti ozbiljno istražen i da će počinioci odgovarati za svoje postupke.

U svetlu ovih događaja, pitanje bezbednosti verskih objekata postaje sve važnije. Srpska zajednica na Kosovu često se suočava sa izazovima očuvanja svojih kulturnih i verskih vrednosti, a ovakvi incidenti dodatno pogoršavaju već napetu situaciju. Džufkina objava na društvenim mrežama, koja se može smatrati provokativnom, dodatno doprinosi tenzijama između zajednica koje žive na ovom području.

Reakcije na ovaj incident dolaze i iz međunarodnih krugova, gde se ističe važnost dijaloga i pomirenja između različitih etničkih i verskih grupa. Mnogi analitičari smatraju da ovakvi incidenti ne doprinose stabilnosti već, naprotiv, mogu dovesti do eskalacije sukoba. U tom smislu, od suštinske je važnosti da se svi akteri, uključujući lokalne i međunarodne vlasti, angažuju na očuvanju mira i stabilnosti na Kosovu.

Eparhija raško-prizrenska će nastaviti da prati razvoj situacije i očekuje da će pravda biti zadovoljena, kako bi se očuvala istorijska i kulturna baština srpskog naroda na Kosovu.

Stefan Nikolić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije