Elektroprivrede Srbije i Republike Srpske ostvaruju značajan napredak u izgradnji hidroelektrana na gornjem toku Drine, a lideri ovih kompanija ističu mogućnosti za dalju saradnju i nove projekte. Na nedavnom sastanku u Beogradu, Milorad Grčić, vršilac dužnosti direktora „Elektroprivrede Srbije“, i Luka Petrović, vršilac dužnosti generalnog direktora „Elektroprivrede Republike Srpske“, razgovarali su o hidroenergetskom sistemu „Gornja Drina“, razmeni električne energije i usklađivanju planova remonta elektrana.
Grčić je naglasio da je projekt izgradnje hidroelektrana „Gornja Drina“, koji uključuje elektrane „Buk Bijela“, „Foča“ i „Paunci“ vredan 520 miliona evra, od suštinske važnosti, posebno u svetlu trenutne energetske krize. Očekuje se da će ovaj projekat godišnje proizvoditi približno 700 miliona kilovat-časova, što će doprineti energetskoj sigurnosti regiona. Grčić je takođe izrazio nadu da će gradnja ovih elektrana naići na razumevanje u Sarajevu, što bi moglo ubrzati realizaciju projekta.
Tokom sastanka, Grčić je spomenuo da je razgovarao i sa čelnicima „Elektroprivrede Crne Gore“ o projektu hidroelektrane „Komarnica“, koji je takođe blizu početka realizacije. Ovi projekti, kako je rekao, nisu samo značajni za EPS, već i za politiku predsednika Srbije Aleksandra Vučića o „Otvorenom Balkanu“, pokazujući da EPS deluje kao lider u regionu u oblasti proizvodnje električne energije.
Luka Petrović je dodao da zajedničko preduzeće EPS i ERS već radi na pripremnim radovima za HE „Buk Bijela“, prvu od tri hidroelektrane u sistemu Gornja Drina. Istakao je da političke smetnje iz Federacije BiH ne mogu ometati napredak ovog projekta. Takođe, najavio je da će se raditi na hidroenergetskom sistemu Srednja Drina, koji uključuje izgradnju tri hidroelektrane između Višegrada i Bajine Bašte, vredne 870 miliona evra, sa snagom od 320 megavata i godišnjom proizvodnjom od 1.200 MWh.
Petrović je naglasio da je važno da svi zainteresovani energetski subjekti budu uključeni u ovaj projekat, uključujući i razgovore sa predstavnicima „Elektroprivrede BiH“. Takođe, izražen je interes EPS-a da učestvuje u projektu HE „Boka“, koji razvijaju ERS i EPCG, sa planiranom snagom od 250 megavata i godišnjom proizvodnjom od oko 1.330 MWh.
Ova saradnja između EPS-a i ERS-a može se proširiti i na investicije, trgovinu električnom energijom i razvoj energetske mreže. Petrović je naglasio da usklađivanje planova remonta elektrana može finansijski rasteretiti obe kompanije, a da se pokreću projekti koji su čekali decenijama. On se nada da će ova generacija otvoriti nove perspektive za opstanak naroda na ovim prostorima, kao i za buduću energetsku nezavisnost.
U svetlu sve većih potreba za energijom, projekti hidroelektrana na gornjem toku Drine predstavljaju ključni korak ka jačanju energetske sigurnosti i održivosti u regionu. Očekuje se da će dalja saradnja između Srbije i Republike Srpske doprineti ne samo ekonomskoj stabilnosti, već i jačanju međusobnih odnosa kroz zajedničke energetske projekte.
S obzirom na trenutne izazove u oblasti energetike, kao i ambicije obe kompanije da postanu lideri u regionu, ovi projekti mogu predstavljati put ka boljoj budućnosti, kako za EPS, tako i za ERS, kao i za sve građane koji zavise od stabilne i održive snabdevenosti energijom. Ove inicijative ukazuju na potencijal za dalji rast i razvoj, kao i na mogućnost saradnje koja može doneti koristi svim stranama uključujući i širu zajednicu.