EPS NAŠAO NOVI IZVOR UGLJA: Dnevno će dopremati po 500 tona, ugovor potpisan sa rudnikom Pljevlja

Stefan Nikolić avatar

Rudnik uglja Pljevlja i Elektroprivreda Srbije (EPS) uspostavili su značajnu saradnju koja podrazumeva isporuku oko 500 tona uglja dnevno. Ova informacija je potvrđena od strane EPS-a, a sporazum je postignut na sastanku koji se održao 31. marta u Beogradu, gde su se sastali v.d. direktora EPS-a Miroslav Tomašević i izvršni direktor Rudnika uglja Pljevlja Milan Lekić.

U okviru ovog dogovora, planirano je da se tokom tekuće godine isporuči ukupno oko 300.000 tona uglja. Lekić je istakao da postoji tendencija da se ova količina u budućnosti dodatno poveća. Da bi se precizirali svi aspekti ove saradnje, Rudnik uglja Pljevlja će u narednom periodu formirati cenu i detaljno definisati sve elemente ugovora.

Kalorijska vrednost uglja koji će biti isporučen kreće se od 7.500 do 8.000 kJ/kg, što je bitno za EPS, koji nastoji da obezbedi stabilne energetske resurse u trenutku kada se suočava sa energetskom krizom. U tom kontekstu, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je nedavno izjavio da ugalj igra ključnu ulogu u održavanju energetske stabilnosti zemlje.

Jedan od ključnih aspekata ovog sporazuma je i pitanje troškova transporta. Lekić je naglasio da će svi troškovi transporta, koji zavise od konačne destinacije isporuke, biti u potpunosti pokriveni od strane EPS-a. To znači da će EPS snositi troškove transporta uglja do Prijepolja ili Lazarevca, u zavisnosti od konačne odluke o distribuciji.

Lekić je takođe istakao da cena uglja neće biti manja od one po kojoj se trenutno distribuira ugalj Termoelektrani Pljevlja (TEP), iako se radi o uglju inferiornijeg kvaliteta. Ova situacija ukazuje na to da će EPS morati pažljivo da upravlja troškovima kako bi osigurao da isporuke budu ekonomski održive.

U svetlu trenutne energetske krize, kada mnoge evropske zemlje, uključujući Nemačku, nastoje da postanu nezavisne od ruskih energenata, ovakvi sporazumi postaju još važniji. Nemačka je već najavila da više neće uvoziti ugalj i naftu iz Rusije, što dodatno povećava pritisak na zemlje u regionu da obezbede alternativne izvore energije.

Cene energenata, uključujući ugalj, su u porastu, a potražnja raste jer ljudi počinju da se okreću alternativama kao što su drva i drugi oblici ogreva. Ovo može uticati na tržište i dovesti do novih izazova za EPS i Rudnik uglja Pljevlja u pogledu konkurentnosti i cenovne politike.

U narednim mesecima, biće važno pratiti kako će se razvijati ova saradnja i kako će se oblikovati tržište uglja u Srbiji. S obzirom na trenutnu situaciju u energetskom sektoru, EPS će morati da bude fleksibilan i prilagodljiv kako bi se uspešno nosio sa izazovima koji se postavljaju pred njega. Očekuje se da će detaljniji dogovori o ceni i logistikama biti postignuti u narednom periodu, što će dodatno doprineti stabilizaciji snabdevanja energijom u Srbiji.

Ovaj sporazum između Rudnika uglja Pljevlja i EPS-a predstavlja važan korak ka jačanju energetske sigurnosti u zemlji, a sve u svetlu globalnih promena na tržištu energenata. U skladu sa tim, očekuje se da će ova saradnja doneti brojne benefite ne samo za EPS, već i za širu zajednicu i privredu Srbije.

Stefan Nikolić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije