Grčka je od 1. jula uvela novu taksu za putnike na kruzerima koji dolaze na Mikonos i Santorini, najposećenija egejska ostrva. Ova mera je doneta kao odgovor na izazove koje donosi masovni turizam, koji sve više ugrožava ova prelepa ostrva. Nova taksa će se primenjivati na putnike koji dolaze na određena grčka ostrva, a stope takse će varirati u zavisnosti od specifičnih izazova koje svaka lokacija i sezona donose.
Tokom najprometnijih meseci, od 1. juna do 30. septembra, taksa za putnike na kruzerima na Santoriniju i Mikonosu iznosiće 20 evra. Prihodi od ove turističke takse biće usmereni na podršku lokalnoj infrastrukturi, smanjenje negativnog uticaja turizma na životnu sredinu, kao i na očuvanje jedinstvene lepote i kulturnog nasleđa ovih ostrva, prenosi portal Greek Reporter.
Popularnost Santorinija i Mikonosa kao luka za kruzere raste već dugi niz godina, ali je ogroman broj posetilaca u poslednjim godinama doveo do ozbiljnih problema, uključujući prenatrpanost, pritisak na životnu sredinu i nestašicu vode. Uvođenjem ove nove takse, vlasti Grčke imaju za cilj da smanje pritisak na ova najposećenija ostrva, podstaknu održiviji turizam i osiguraju da njihov jedinstveni šarm ostane sačuvan za buduće generacije posetilaca i lokalnog stanovništva.
Uvođenje takse predstavlja značajnu promenu u pristupu Grčke prema upravljanju kruzing turizmom. Očekuje se da će ova taksa biti uključena u ukupnu cenu ture kruzerom, a kompanije koje upravljaju kruzerima biće odgovorne za prikupljanje i uplaćivanje sredstava grčkoj vladi. Taksa od 20 evra tokom letnjih meseci posebno je osmišljena kako bi se rešili problemi prekomerne posete, kada ostrva često budu preplavljena turistima.
Mikonos se priprema za rekordnu turističku sezonu 2025. godine, sa očekivanim dolascima od 900 kruzera i ukupnim brojem turista od 1,5 miliona. Međutim, Atanasios Kusatanas-Megas, predsednik Fonda luke Mikonos, upozorava da nova taksa od 20 evra po putniku može ugroziti ekonomske koristi i konkurentnost ovog ostrva. On smatra da bi takva taksa mogla da odvrati turiste od dolaska na Mikonos, što bi moglo imati dugoročne posledice po lokalnu privredu.
Kritičari takse ističu da bi mogla smanjiti privlačnost Grčke kao destinacije za kruzing turizam, posebno u konkurenciji sa drugim mediteranskim destinacijama koje nude slične usluge bez dodatnih taksi. U tom smislu, važno je pronaći ravnotežu između očuvanja prirodnih resursa i održavanja konkurentnosti na tržištu.
S obzirom na sve veći pritisak koji masovni turizam stavlja na popularna ostrva, vlasti Grčke moraju pažljivo razmotriti sve aspekte uvođenja novih taksi i mera. Cilj je očuvanje jedinstvenosti i lepote ovih mesta, ali istovremeno i očuvanje ekonomske održivosti lokalnih zajednica koje zavise od turizma.
Grčka je već preduzela druge mere kako bi se nosila sa problemima masovnog turizma, uključujući ograničenje broja posetilaca na određenim atrakcijama i promovisanje održivijeg turizma kroz različite inicijative. Uvođenje takse za putnike na kruzerima može biti jedan od načina da se postigne održiviji turizam, ali je važno da se prate rezultati i uticaji ovih mera kako bi se osiguralo da donose željene efekte.
Turistički sektor u Grčkoj suočava se s izazovima, ali i prilikama. Kroz ovakve mere, vlasti pokazuju posvećenost očuvanju prirodnih resursa, kao i zadržavanju kvaliteta turističke ponude. U narednim godinama, biće zanimljivo pratiti kako će se situacija razvijati i kako će se taksa odraziti na turizam u Grčkoj.