EVO KAKO VAS VARAJU U MESARAMA! Kupac otkrio kojim se sve trikovima služe trgovci

Branko Simić avatar

U poslednje vreme, sve više potrošača se suočava s problemima kada je reč o gramaži mesa i suhomesnatih proizvoda u prodavnicama. Naime, trgovci često koriste razne trikove kako bi od kupaca dobili više novca, dok im istovremeno nude manje proizvoda. Ovaj problem najčešće se manifestuje u mesarama, gde zakidanje na gramaži postaje sve uobičajenija pojava.

Prema izjavama nekih kupaca, situacije u kojima se ispostavi da pakovanje mesa ne odgovara navedenoj gramaži nisu retke. Tako je jedan kupac, prilikom vaganja pakovanja od 100 grama, otkrio da je u njemu zapravo bilo samo 78 grama mesa. Ova neprijatnost izazvala je reakcije na društvenim mrežama, gde je potrošač upozorio druge da obrate pažnju na merenje. „Obratite pažnju, zakidaju na merenju. Na kontrolnoj vagi u marketu izmereno po 78 grama. Nije prvi put da zakidaju“, napisao je na Instagramu.

I bivši mesari su se oglasili, otkrivajući dodatne trikove koji se koriste u industriji mesa. Jedan od njih je naglasio da meso često dolazi natopljeno vodom, što može uticati na konačnu težinu. „Ako vam narežu kilogram šnicli i dođete kući, posle nekoliko sati meso će izgubiti na težini zbog kaljenja“, objasnio je. Osim toga, upozorio je da trgovci često stavljaju dodatne komade ispod papira na vagi, kako bi se gramaža činila većom. „Tako šef objekta stavlja sebi bonus u džep“, dodao je.

Još jedan problem je što mnogi mesari ne žele da melju sveže meso, već nude već pripremljeno, mleveno meso, kako bi se rešili ostataka. Ovo ne samo da utiče na kvalitet proizvoda, već i na svest potrošača, koji često ne proveravaju težinu mesa kod kuće. U mnogim slučajevima, cena koja im se naplaćuje uključuje i papirnu ili plastičnu ambalažu u kojoj je meso pakovano, što dodatno komplikuje situaciju.

Osim ovih problema, postoje i drugi trikovi koje trgovci koriste, kao što su prelepljivanje deklaracija ili različite cene na pultu i blagajni. Potrošači često nisu svesni ovih prevara, što ih dovodi u situaciju da plaćaju više nego što bi trebali.

Ovaj fenomen nije nov, ali se čini da je u poslednje vreme postao sve prisutniji. Potrošači su pozvani da budu oprezni i da se ne boje da provere težinu proizvoda pre nego što ga kupe. Takođe, važno je podizati svest o ovim problemima kako bi se smanjila mogućnost prevara u prodavnicama.

Trgovci, s druge strane, imaju odgovornost da se pridržavaju pravila i standarda u vezi s prodajom mesa i suhomesnatih proizvoda. Mnogi potrošači očekuju transparentnost i poštenje, a trgovci bi trebali raditi na izgradnji poverenja s kupcima. U suprotnom, rizikuju da izgube svoje klijente i reputaciju na tržištu.

U svetlu ovih događaja, važno je da potrošači budu informisani i svesni svojih prava. Uvek je preporučljivo proveriti težinu i kvalitet proizvoda pre kupovine, kako bi se izbegle neprijatnosti i prevari. Samo tako će se moći osigurati da se dobije ono što se plaća, a trgovci će možda biti primorani da preispitaju svoje metode i prakse, u cilju održavanja dobrih odnosa sa kupcima.

Ova situacija ukazuje na potrebu za većom regulacijom i nadzorom u maloprodaji, kako bi se zaštitili potrošači i osiguralo pošteno trgovanje. U eri informacija, potrošači imaju moć da zahtevaju kvalitet i transparentnost, a trgovci moraju biti spremni da odgovore na te zahteve.

Branko Simić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije