Predsednik Rusije, Vladimir Putin, nedavno je doneo značajnu odluku da sve neprijateljske zemlje ubuduće gas plaćaju u rubljama. Ovaj potez dolazi u svetlu trenutne geopolitičke situacije i sankcija koje su zapadne zemlje uvele Rusiji zbog sukoba u Ukrajini. Ova odluka predstavlja još jedan korak ka ekonomskom prestrukturiranju Rusije, kao i način da se osigura stabilnost domaće valute u teškim vremenima.
Dmitrij Medvedev, zamenik predsednika Saveta bezbednosti Rusije, u intervjuu je naglasio da će Evropi biti veoma teško da se odrekne ruskog gasa i nafte, ali je istakao da ako zaista to žele, mogu to i učiniti. Medvedev je ukazao na to da oko 40% gasa i oko trećine nafte koje Evropa koristi dolazi iz Rusije, što čini ovakav korak veoma izazovnim. „Ako budu želeli da se oslobode (ruskih energenata), oslobađaju se. Samo je pitanje u kojoj perspektivi“, rekao je Medvedev.
On je takođe naglasio da Rusija ne sedi skrštenih ruku, već već prati azijska tržišta i razmišlja o diversifikaciji svojih isporuka. „U aktuelnim uslovima, pratimo azijska tržišta i razmišljamo o tome kako da diversifikujemo te isporuke“, dodao je on, ukazujući na mogućnost da se Rusija okrene novim tržištima u Aziji ako evropski kupci odluče da prestanu sa kupovinom ruskih energenata.
Medvedev je komentarisao i odluku Putina o plaćanju gasa u rubljama, ističući da u tome postoji logika. On je podsetio na to da su zapadne zemlje zatvorile mogućnosti plaćanja u dolarima i evrima, a da su sankcionisane banke isključene iz sistema međunarodnog platnog prometa, što dodatno otežava transakcije. „Jedino zakonito sredstvo plaćanja u Rusiji je rublja. Ako je sve drugo propalo, platite rubljama“, rekao je Medvedev.
Putinova odluka da naloži kompaniji „Gasprom“ da prebaci ugovore u rublje jasno ukazuje na pravac u kojem se kreće ruska ekonomija. Predsednik je istakao da je „nema smisla da Rusija isporučuje svoje proizvode u EU i SAD i da dobija isplatu u dolarima, evrima i drugim valutama“. Ova odluka nije samo ekonomska, već i politička, jer predstavlja način da se Rusija odrekne zavisnosti od zapadnog finansijskog sistema.
U međuvremenu, situacija na terenu u Ukrajini se i dalje pogoršava. Izveštaji govore o bombardovanju periferije grada Dnjepra, gde su pogođene ukrajinske vojne jedinice i strateški objekti, što ukazuje na intenziviranje sukoba. Takođe, ruske snage su koristile krstareće rakete „Kalibar“ kako bi uništile najveće skladište goriva kod Kijeva, što bi moglo dovesti do ozbiljnih problema za ukrajinsku vojsku u budućnosti.
Medvedev je naglasio da Rusija mora biti spremna na sve moguće scenarije, uključujući i mogućnost da se suoči sa smanjenjem potražnje za svojim energentima. „Mi takođe treba da razmišljamo o tome šta da radimo sa tim“, rekao je on, dodajući da će se konsultacije o novom sistemu plaćanja nastaviti.
U svetlu ovih događaja, jasno je da se geopolitička mapa sveta menja. Rusija se okrene ka novim tržištima, dok se Evropa suočava sa izazovima u energetskom sektoru. Odluka o plaćanju u rubljama može biti samo jedan od koraka koje Rusija planira da preduzme kako bi osigurala svoju ekonomsku stabilnost, ali će biti zanimljivo posmatrati kako će se situacija razvijati u narednim mesecima.