Brisel – Evropska komisija (EK) je na korak od uvođenja carina na američku robu u vrednosti od 72 milijarde evra (84,1 milijardu dolara), ukoliko trgovinski pregovori sa Vašingtonom ne budu uspeli. Ove mere bi obuhvatile širok spektar proizvoda, uključujući Boingove avione, burbon viski i automobile. Ova odluka dolazi u svetlu rastućih tenzija između Sjedinjenih Američkih Država i Evropske unije, koje su se dodatno pogoršale nakon što je američki predsednik Donald Tramp zapretio uvođenjem carina od 30 odsto na uvoz iz EU.
Ove pretnje su izazvale zabrinutost među evropskim zvaničnicima, koji smatraju da bi takva politika mogla značajno da ugrozi normalnu trgovinu između dva najveća svetska tržišta. Prema izvorima bliskim Evropskoj komisiji, carine bi se mogle primeniti na širok spektar proizvoda, što bi imalo dalekosežne posledice po ekonomije obe strane Atlantika.
Britanska agencija je imala uvid u listu proizvoda koja je dostavljena državama članicama EU, a koja sadrži robu koja bi mogla biti pogođena carinama. Ove informacije su poslate uoči Trampovog poteza, koji je bio usmeren na jačanje pritiska na EU tokom vikenda. Izvori navode da EK vidi uvođenje carina kao poslednju opciju koja bi se mogla primeniti ukoliko ne dođe do dogovora sa američkom administracijom.
Trgovinski odnosi između EU i SAD su već godinama napeti zbog različitih pitanja, uključujući subvencionisanje avio-industrije, poljoprivrede i tehnologije. U okviru tih tenzija, Trampova administracija je često kritikovala EU zbog takozvanih nelojalnih trgovačkih praksi. S druge strane, evropski lideri su uzvratili optužbama da američke mere štete globalnoj trgovini i destabilizuju međunarodne odnose.
U trenutku kada se svetska ekonomija suočava sa brojnim izazovima, uključujući posledice pandemije COVID-19, ovakve mere bi mogle dodatno pogoršati ekonomsku situaciju. Evropska komisija nastoji da zaštiti interese evropskih potrošača i industrije, ali takođe naglašava da su dijalog i saradnja ključni za rešavanje sporova.
U svetlu ovih događaja, analitičari smatraju da je važno da se postigne kompromis koji bi omogućio nastavak normalnih trgovinskih odnosa. U suprotnom, i EU i SAD bi mogle doći u situaciju u kojoj bi došlo do eskalacije trgovinskog rata, što bi imalo ozbiljne posledice po globalnu ekonomiju.
Takođe, postoji zabrinutost da bi uvođenje carina moglo uticati na potrošače u Evropi, koji bi mogli da se suoče sa višim cenama proizvoda. Ovo bi moglo dovesti do smanjenja potražnje i usporavanja ekonomskog rasta u regionu. Evropski lideri su već počeli da razmatraju moguće odgovore na Trampove pretnje, uključujući i mogućnost izricanja kontra-karina koje bi se mogle primeniti na američke proizvode.
Trenutna situacija je veoma delikatna i zahteva pažljivo razmatranje svih mogućih scenarija. Evropska komisija će nastaviti da prati razvoj događaja i da se priprema za sve eventualnosti. U međuvremenu, trgovinski pregovori sa Vašingtonom će nastaviti da budu u fokusu, a Evropska unija će raditi na očuvanju svojih interesa i stabilnosti na tržištu.
Dok se situacija razvija, mnogi se pitaju šta će sledeći koraci biti i da li postoji mogućnost da se postigne dogovor koji bi zadovoljio obe strane. U svetlu ovih izazova, jasno je da će trgovinski odnosi između EU i SAD ostati tema od velikog značaja u narednim mesecima, a svi akteri će morati da budu spremni na dalja pregovaranja i potencijalne promene u politici.