FBI je upozorio 150 miliona korisnika Apple uređaja da obrišu poruke sa svojih iPhone telefona zbog ranjivosti na smishing napade. Ove zlonamerne poruke, koje se šalju putem SMS-a, upozoravaju korisnike na ozbiljne posledice ukoliko odmah ne reaguju. U porukama se nalaze linkovi za navodno plaćanje neizmirenih računa ili kazni, što je, naravno, izmišljeno. Ipak, mnogi ljudi se upuštaju u plaćanje iz straha od mogućih posledica.
Poruke često uključuju informacije o neplaćenim putarinama ili saobraćajnim prekršajima, ali se očekuje da će se uskoro proširiti i na lažne poruke koje deluju kao da dolaze od banaka ili kompanija za kreditne kartice. Upozorenje se ne odnosi samo na korisnike Apple uređaja; korisnici Android telefona takođe su podložni ovim prevarama.
Zlonamerne poruke šalju organizovane kineske kriminalne grupe koje deluju van domašaja američkih pravosudnih organa. Ove grupe koriste različite brojeve telefona iz raznih zemalja i domena. Kompanija Check Point je upozorila da iako identifikacija napadača još uvek nije konačna, postoje ubedljivi pokazatelji da napadači deluju iz Kine. Korišćenje kineskih kontakata, DNS provajdera i komentara na kineskom jeziku u izvornoj šifri ukazuje na to da su napadi organizovani iz Kine. Infrastruktura ovih napada se podudara sa poznatim obrascima masovnog phishing-a koji se često reklamiraju na kineskim forumima posvećenim sajber kriminalu.
Uprkos naporima Google-a da u svom sistemu implementira novu detekciju prevara zasnovanu na veštačkoj inteligenciji, čini se da talas ovakvih SMS poruka ne može biti zaustavljen. Iako postoji filtracija i detekcija neželjenih poruka na iOS i Android uređajima, prevaranti se stalno prilagođavaju i pronalaze načine da zaobiđu sigurnosne mere.
FBI je izdao upozorenje da se sve „smishing“ poruke obrišu sa telefona još prošle godine, nakon što se prvobitna prevara sa neplaćenim putarinama proširila širom Amerike. U to vreme, FBI je naglasio da korisnici treba da budu oprezni i da odmah obrišu svaku sumnjivu poruku.
U svetlu ovih informacija, važno je da korisnici budu svesni rizika od smishing napada i da preduzmu mere opreza. Uvek je preporučljivo ne klikati na linkove iz nepoznatih izvora i proveriti autentičnost poruka pre nego što se donesu bilo kakvi zaključci ili preduzmu akcije. Ove prevare često koriste psihološki pritisak kako bi ubedile korisnike da deluju brzo i bez razmišljanja, pa je važno ostati smiren i informisan.
U zaključku, s obzirom na sve veći broj ovakvih napada, korisnici bi trebali da se edukuju o prevarama i da budu oprezni prilikom primanja poruka koje izgledaju sumnjivo. Uvek je bolje preduzeti mere predostrožnosti nego postati žrtva prevaranata. Ovakvi napadi ne samo da predstavljaju finansijski rizik, već mogu dovesti i do gubitka ličnih informacija koje se mogu koristiti za dalja kriminalna dela. U svetu gde su tehnologija i komunikacija sve prisutniji, zaštita ličnih podataka i svest o mogućim prevarama postaju sve važniji.