Filipinka se porodila sama i dete ostavila u korpi na ulazu zgrade, privedena je

Goran Petrović avatar

Državljanka Filipina, koja je boravila na hrvatskom ostrvu Korčuli, izazvala je veliku pažnju medija i javnosti nakon što je sama porodila svoje novorođenče u nedelju. Prema informacijama koje je objavila splitska Slobodna Dalmacija, žena je novorođenče stavila u korpu i ostavila ga pored kuće u kojoj je bila smeštena. Ova situacija je izazvala zabrinutost i brzo reagovanje lokalnih vlasti.

Luka Lulić, direktor Zavoda za hitnu medicinu Dubrovačko-neretvanske županije, potvrdio je da je novorođenče, nakon što je pronađeno, helikopterom prevezeno u Klinički bolnički centar (KBC) u Splitu. Ovaj potez ukazuje na ozbiljnost situacije i potrebu za hitnom medicinskom intervencijom, s obzirom na to da je novorođenče pronađeno napušteno.

Policijska uprava dubrovačko-neretvanska je takođe brzo reagovala na ovaj incident. U saopštenju su naveli da je Filipinka predata pritvorskom nadzorniku i da joj je određen istražni zatvor. Ova mera ukazuje na to da vlasti smatraju da je potrebno sprovesti istragu o ovom slučaju kako bi se utvrdili svi detalji i okolnosti pod kojima je došlo do ovog incidenta.

Ova situacija je postavila mnoge pitanja o zdravlju i dobrobiti majke i novorođenčeta. Mnoge žene se suočavaju s teškim izborima tokom trudnoće, a u ovom slučaju, očigledno je da je Filipinka bila u veoma teškoj situaciji. Takođe, pitanje o tome kako se žene u teškim okolnostima mogu podržati i zaštititi je važno, s obzirom na to da ovakvi incidenti mogu biti rezultat šireg problema u društvu.

Pored medicinske i pravne strane priče, ovaj incident može da otvori diskusiju o pristupu zdravstvenim uslugama, posebno za strance koji borave u Hrvatskoj. Postavlja se pitanje da li su postojeći resursi i podrška dovoljni za žene koje se suočavaju s problemima tokom trudnoće, posebno kada su same ili u teškim životnim okolnostima.

Osim toga, ovakvi slučajevi mogu dovesti do intenzivnijih razgovora o socijalnim uslugama i podršci za porodice u kriznim situacijama. Mnoge žene, posebno one iz drugih zemalja, mogu se osećati izolovano i bez podrške, što može dovesti do ekstremnih odluka kao što je ostavljanje novorođenčeta.

Važno je napomenuti da su ovakvi incidenti često rezultat složenih emocionalnih i socijalnih problema. Pružanje podrške i resursa ženama u trudnoći, kao i obezbeđivanje dostupnih informacija o pravima i mogućnostima, može pomoći u sprečavanju sličnih situacija u budućnosti.

U zaključku, incident sa Filipinkom na Korčuli je tragičan podsetnik na to koliko su važne podrška i resursi za žene koje se suočavaju s trudnoćom i materinstvom. Svaka žena zaslužuje pravdu, podršku i mogućnost da donese najbolje odluke za sebe i svoje dete. Društvo, kao i vlasti, moraju da prepoznaju svoje odgovornosti i pruže potrebnu pomoć onima kojima je najpotrebnija. Ovaj slučaj takođe poziva na širu diskusiju o pravima i zaštiti trudnica, kao i o sistemima podrške koji su dostupni za one u teškim okolnostima.

Goran Petrović avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije