BEOGRAD – Nastavno-naučno veće Fakulteta organizacionih nauka Univerziteta u Beogradu donelo je danas odluku o početku nastave u asinhronom modelu od ponedeljka, 19. maja. Ova odluka predstavlja odgovor na trenutnu situaciju i izazove sa kojima se suočava obrazovni sistem.
Prema informacijama objavljenim na zvaničnom sajtu fakulteta, asinhroni model nastave podrazumeva da će nastavnici i saradnici postavljati materijale za predmete na internet platforme. Ovaj pristup omogućava studentima da samostalno pristupaju nastavnim sadržajima u vreme koje njima najviše odgovara. U terminima konsultacija, profesori će biti dostupni na fakultetu kako bi pružili dodatnu podršku studentima.
Odluka o primeni asinhronog modela došla je kao rezultat preporuka Ministarstva prosvete, koje je 11. aprila dalo saglasnost da se nastava na daljinu može sprovoditi dok se ne steknu uslovi za nesmetano izvođenje aktivne nastave. Ovaj potez je deo šire strategije obrazovnog sistema da se prilagodi trenutnim izazovima, koji su postali još izraženiji usled globalne situacije.
Fakultet organizacionih nauka je prepoznao potrebu za fleksibilnijim pristupom obrazovanju, posebno u svetlu sve većih zahteva za digitalizacijom i online učenjem. Ovaj model nastave, iako nije nov, dobija na značaju u kontekstu aktuelnih globalnih promena, koje su uticale na sve aspekte života, pa tako i na obrazovanje.
Studenti će, prema rečima predstavnika fakulteta, imati mogućnost da se upoznaju sa različitim oblicima učenja koji su prilagođeni njihovim potrebama i životnim okolnostima. S obzirom na to da se nastava odvija putem online platformi, studenti će moći da preuzmu kontrolu nad svojim učenjem, što može dovesti do boljih akademskih rezultata.
Ovaj model nastave takođe podrazumeva da će nastavnici imati više vremena da pripreme kvalitetne obrazovne materijale, a studenti će moći da ih proučavaju u svom tempu. Očekuje se da će ovakav pristup doprineti većem angažovanju studenata i poboljšanju njihovih veština, što je posebno važno u današnjem brzo promenljivom svetu.
Neki studenti pozdravljaju ovu odluku, smatrajući da im pruža više fleksibilnosti i mogućnosti da organizuju svoje vreme prema sopstvenim potrebama. Drugi su, međutim, skeptični i smatraju da lično prisustvo na predavanjima donosi dodatnu vrednost koja se ne može zameniti online učenjem. Ovaj dijalog o prednostima i manama različitih obrazovnih pristupa je u toku i ukazuje na potrebu za daljom analizom i evaluacijom obrazovnih strategija.
Fakultet organizacionih nauka nastoji da obezbedi kvalitetno obrazovanje i odgovori na potrebe svojih studenata. Odluka o primeni asinhronog modela nastave je samo jedan od koraka u tom pravcu. Fakultet takođe razmatra mogućnosti za poboljšanje infrastrukturnih kapaciteta, kao i obuke nastavnog osoblja za rad u digitalnom okruženju.
U vreme kada su mnogi fakulteti i univerziteti širom sveta prešli na online nastavu, važno je da obrazovne institucije u Srbiji ne zaostaju za globalnim trendovima. Uvođenje asinhronog modela na Fakultetu organizacionih nauka može da posluži kao primer i za druge fakultete kako bi se prilagodili novim okolnostima i potrebama savremenog obrazovanja.
Ova odluka je još jedan korak ka modernizaciji obrazovnog sistema u Srbiji i prilagođavanju na globalne promene. Fakultet organizacionih nauka nastaviće da prati situaciju i reaguje u skladu sa potrebama svojih studenata i društva u celini. U ovom kontekstu, važno je da se nastavi dijalog između studenata, nastavnika i uprave kako bi se osiguralo kvalitetno obrazovanje i uspešan razvoj budućih generacija.