Francuska agencija za civilno vazduhoplovstvo (DGAC) je najavila da je zatražila od avio-kompanija da smanje broj letova na pariskim aerodromima za 25 odsto zbog najavljenog štrajka kontrolora leta koji će se održati 3. jula. Ova odluka dolazi kao odgovor na obaveštenje o štrajku, koje je izazvano nezadovoljstvom zaposlenih u ovoj oblasti.
U saopštenju agencije navedeno je da se smanjenje letova ne odnosi samo na Pariz, već i na druge gradove. Takođe, avio-kompanije su obavezane da smanje broj letova iz Nice, Bastije i Kalvija za 50 odsto, kao i iz Liona, Marseja, Monpeljea, Ajačija i Figarija za 30 odsto. Ove mere su preduzete kako bi se minimizirali poremećaji u saobraćaju i osigurala sigurnost putnika tokom štrajka.
Agencija je upozorila da, uprkos ovim preventivnim merama, postoji mogućnost da dođe do poremećaja i značajnih kašnjenja na svim francuskim aerodromima. Očekuje se da će štrajk kontrolora leta izazvati haos u avio-saobraćaju, posebno u letnjem periodu kada je potražnja za letovima veća zbog godišnjih odmora.
Kontrolori leta su izrazili nezadovoljstvo zbog svojih radnih uslova i traže poboljšanja, uključujući bolje plate i radne uslove. Ovaj štrajk je deo šireg trenda u kojem radnici u različitim sektorima traže veća prava i bolji tretman, posebno nakon što su se suočili sa izazovima tokom pandemije COVID-19.
Iz francuske vlade su poručili da su svesni važnosti aerodromskog saobraćaja i da će učiniti sve što je u njihovoj moći da minimiziraju uticaj štrajka na putnike. Međutim, naglašeno je da je štrajk legalan i da radnici imaju pravo da izraze svoje nezadovoljstvo.
Putnici su savetovani da prate informacije o svojim letovima i da se pripreme na mogućnost kašnjenja ili otkazivanja. Avio-kompanije su takođe pozvane da obaveste putnike o promenama u rasporedu letova i da im pruže alternativne opcije kada je to moguće.
Osim toga, štrajk kontrolora leta nije jedini problem sa kojim se francuski avio-saobraćaj suočava. U prethodnim mesecima, sektor je bio pogođen brojnim štrajkovima i protestima, što je dodatno otežalo situaciju. Mnogi putnici su izrazili frustraciju zbog neizvesnosti i kašnjenja, a avio-kompanije su se suočile sa gubicima zbog smanjenja broja putnika.
Analitičari smatraju da će se ovakvi problemi nastaviti sve dok se ne postigne dogovor između radnika i poslodavaca. S obzirom na trenutnu ekonomsku situaciju i inflaciju, očekuje se da će radnici nastaviti da traže poboljšanja u svojim uslovima rada.
U međuvremenu, putnici će morati da budu strpljivi i da se prilagode novonastalim okolnostima. Mnogi su već promenili svoje planove putovanja ili su se odlučili za alternativne načine prevoza kako bi izbegli potencijalne probleme na aerodromima.
Na kraju, francuska avio-industrija se suočava sa izazovima koji zahtevaju hitna rešenja i dijalog između svih strana. Kako bi se izbegle dalje komplikacije i osiguralo da putnici mogu slobodno putovati bez prekida, važno je da se pronađe zajednički jezik između radnika i poslodavaca. U suprotnom, ovakvi problemi će se nastaviti i u budućnosti, što će dodatno uticati na putnički saobraćaj i ekonomiju zemlje.