Premijer Grčke, Kirijakos Micotakis, nedavno je upozorio na povratak migrantske krize u zemlju, opisavši situaciju kao „vanrednu i gušeću“. Ova kriza se ponovo pojavila, ali ovaj put na južnim morskim granicama Grčke. Micotakis je naglasio da vlasti neće dozvoliti uspostavljanje nove rute za ilegalne migracije kroz Grčku prema Evropi.
U svom redovnom nedeljnom izveštaju o radu Vlade, Micotakis je istakao da je poruka vlasti jasna: Grčka neće postati nova ruta za ilegalne ulaske migranata. „Kao što smo to učinili 2020. godine, tako ćemo i sada preduzeti sve što je potrebno da ih zaustavimo“, rekao je premijer, dodajući da će se sprovoditi vanredne mere kako bi se zatvorio pravac kretanja iz Severne Afrike.
Micotakis je podsetio na izazove koje je zemlja već pretrpela tokom prethodnih godina kada je migrantska kriza bila na vrhuncu, prouzrokujući velike tenzije unutar zemlje i na njenim granicama. On je naglasio da Grčka ne može sebi priuštiti nove talase migracija, te da će učiniti sve što je potrebno da zaštiti svoje granice i suverenitet.
U poslednjih nekoliko meseci, Grčka se suočila sa povećanim brojem migranata koji pokušavaju da pređu more iz Severne Afrike, često u opasnim uslovima. Grčke vlasti su već pojačale patroliranje na moru i uvele dodatne mere sigurnosti kako bi sprečile ilegalne ulaske i zaštitile živote migranata, ali i lokalnog stanovništva.
Problemi sa migrantima nisu jedini izazov sa kojim se Grčka suočava. Zemlja takođe pati od ekonomske krize koja je rezultirala velikim brojem nezaposlenih i smanjenjem životnog standarda. Ova situacija dodatno otežava pitanje migrantske politike i integracije novih dolazaka. Grčka je, kao članica Evropske unije, pod pritiskom da pronađe održiva rešenja za migrantsku krizu, ali istovremeno se suočava sa unutrašnjim političkim pritiscima i protivljenjem deljenja tereta sa drugim zemljama članicama.
U međuvremenu, humanitarne organizacije ukazuju na sve veću potrebu za zaštitom prava migranata i izbeglica. One naglašavaju da je važno ne samo kontrolisati granice, već i pružiti pomoć onima koji beže od rata i siromaštva. Mnogi od tih migranata dolaze sa teškim iskustvima, a uslovi u azilantskim centrima često su nedovoljni.
Grčka je tokom godina bila na prvoj liniji fronte u evropskoj migrantskoj krizi, a njen geografski položaj je čini važnom tačkom za migrante koji pokušavaju da dođu do evropskog kontinenta. U prošlosti, Grčka je bila predmet kritika zbog načina na koji je upravljala krizom, a premijer Micotakis je sada pozvao na zajednički pristup svih evropskih zemalja kako bi se obezbedila sigurnost i red na granicama.
S obzirom na trenutne tenzije, Micotakis je poručio da će Grčka nastaviti da sarađuje sa Evropskom unijom i drugim zemljama kako bi se rešili problemi migracija na sveobuhvatan način. On je naglasio da se mora obezbediti i humanitarna pomoć onima kojima je potrebna, ali bez ugrožavanja sigurnosti zemalja članica EU.
U svetlu svega navedenog, Grčka se ponovo našla na raskršću, suočena sa izazovima migrantske krize, unutrašnjim pritiscima i potrebom za održivim rešenjima. Premijer Micotakis je jasno stavio do znanja da će vlada preduzeti odlučne mere kako bi zaštitila zemlju i njene granice, ali će ostati otvorena za saradnju sa međunarodnom zajednicom u rešavanju ovog kompleksnog problema.