Grupa studenata i građana nastavila je večeras blokade zgrada Radio-televizije Srbije (RTS) u Takovskoj ulici i na Košutnjaku, čime su onemogućili zaposlenima u javnom servisu pristup radnim mestima. Ove blokade traju već nekoliko dana kao deo protesta protiv trenutne vlasti i nezadovoljstva u vezi s medijskim slobodama.
Okupljeni u Takovskoj ulici su, osim studenata, privukli pažnju i građani organizovani u takozvane zborove iz Novog Beograda i Zemuna. Njihov dolazak bio je obeležen skandiranjem i bukom, što je dodatno pojačalo atmosferu protesta. Grupa biciklista se takođe pridružila okupljenima, što je dodatno osnažilo poruku nezadovoljstva prema trenutnoj situaciji.
Iako je u početku bila prisutna velika buka, ona se kasnije smanjila, a u Takovskoj ulici se trenutno okuplja manji broj studenata u blokadi nego ranijih noći. Ovakav trend može ukazivati na to da se protestna energija polako smanjuje, iako organizatori naglašavaju da će nastaviti sa svojim akcijama dok ne ostvare svoje ciljeve.
Protesti su započeli kao reakcija na percepciju medijske cenzure i pritisaka na novinare, a organizatori ističu da je sloboda medija ključna za demokratiju i transparentnost u društvu. Studenti i građani zahtevaju bolje uslove za rad novinara, kao i veću odgovornost medijskih kuća prema javnosti.
U ovom kontekstu, blokade zgrada RTS-a predstavljaju simbol otpora protiv onoga što protestanti vide kao nepovoljnu situaciju u kojoj su novinari i mediji podložni pritiscima vlasti. Protesti su takođe privukli pažnju šire javnosti, a slične akcije su organizovane i u drugim gradovima širom Srbije.
Organizatori su pozvali sve građane da se pridruže protestu, naglašavajući da je prisustvo svakog pojedinca važno za postizanje zajedničkog cilja – obezbeđivanje slobode medija i očuvanje demokratije. U međuvremenu, vlasti su pozvale na dijalog, ali su protestanti skeptični prema tim ponudama, smatrajući ih nedovoljnim.
U narednim danima očekuje se da će se protesti nastaviti, a organizatori su najavili planove za proširenje akcija i uključivanje još većeg broja građana. Mnogi veruju da bi ovi protesti mogli postati značajniji pokret za promene u Srbiji, ali je teško predvideti kako će se situacija razvijati.
Na kraju, važno je napomenuti da je situacija dinamična i da će se događaji verovatno odvijati dalje, što zahteva pažnju i analizu od strane medija i građana. Protesti su postavili važna pitanja o slobodi medija i odgovornosti vlasti, a ishod ovih događaja mogao bi imati dugoročne posledice po politički pejzaž Srbije.