Prema podacima koje je dostavila Uprava granične policije Srbije, situacija na graničnim prelazima je relativno stabilna, sa uobičajenim zadržavanjima na izlazu iz zemlje. U 5.15 časova zabeleženo je da na putničkim terminalima u Preševu vozila čekaju oko 20 minuta. Međutim, na nekim teretnim terminalima, vreme čekanja može biti znatno duže, do 240 minuta.
Na graničnim prelazima Šid i Kelebija, teretna vozila se zadržavaju oko 120 minuta, dok je na Batrovcima čekanje produženo na 240 minuta. Ova zadržavanja su uobičajena za ovo doba godine, kada se povećava broj vozila na putu, posebno teretnih, zbog sezonskog prevoza i povećane trgovine.
Druge granične tačke, međutim, beleže brži protok vozila, s tim da na ostalim prelazima nema značajnijih zadržavanja za sve kategorije vozila. Što se tiče naplatnih stanica, JP „Putevi Srbije“ je takođe izvestilo da trenutno nema zadržavanja, što olakšava putovanje vozačima.
Tamara Ninić iz Auto-moto saveza Srbije (AMSS) naglasila je da poslednji vikend u junu obično donosi porast broja stranih državljana koji tranzitiraju kroz Srbiju. Ovaj trend može dodatno uticati na stanje na graničnim prelazima, čineći ih prometnijim. U svetlu visokih temperatura koje su prisutne tokom leta, Ninić je savetovala vozačima da putuju u jutarnjim ili kasnijim popodnevnim satima kako bi izbegli najtoplije delove dana i dodatno olakšali svoje putovanje.
Osim toga, AMSS je pružio nekoliko saveta vozačima za sigurnu vožnju tokom letnjih meseci. Preporučuje se redovno proveravanje tehničke ispravnosti vozila, kao i nošenje dovoljne količine vode i hrane, posebno na dužim putovanjima. Vozači bi takođe trebali obratiti pažnju na znakove upozorenja i saobraćajne propise, kako bi osigurali sigurnost svih učesnika u saobraćaju.
Uzimajući u obzir sve navedene informacije, vozači se savetuje da se dobro pripreme pre putovanja, kako bi izbegli potencijalne probleme na graničnim prelazima i tokom vožnje. Povećana frekvencija putnika i vozila može rezultirati dužim čekanjima, stoga je preporučljivo planirati putovanja unapred i obratiti pažnju na trenutne vesti o stanju na putevima i granicama.
S obzirom na sve navedeno, vozači koji planiraju putovanje kroz Srbiju trebalo bi da budu svesni trenutne situacije na graničnim prelazima i da se pripreme na moguće zadržavanje, kako bi njihovo putovanje prošlo što bezbrižnije i ugodnije.