Tim stručnjaka nedavno je otkrio 23 ranjivosti u Appleovoj tehnologiji AirPlay, koja omogućava bežični prenos zvuka, videa i fotografija između uređaja. Ovaj skup ranjivosti nazvan je „AirBorne“, a istraživači su identifikovali 17 različitih metoda napada koje hakeri mogu iskoristiti. Među njima su i „zero-click“ napadi, što znači da napadaču za preuzimanje kontrole nad uređajem nije potrebna nikakva interakcija korisnika. Na primer, postoji mogućnost tajne zamene aplikacije Apple Music zlonamernim kodom.
Prema Oligo timu, dve kritične mane omogućavaju napadačima da instaliraju malver koji se automatski širi na sve uređaje na istoj mreži, uključujući pametne zvučnike i CarPlay infotainment sisteme. Ove ranjivosti predstavljaju ozbiljnu pretnju za korisnike, posebno za milione uređaja nezavisnih proizvođača koji ostaju ugroženi ukoliko proizvođači ne obezbede pravovremene zakrpe.
Apple je reagovao na ovu situaciju tako što je objavio bezbednosna ažuriranja za iOS 18.4, macOS Sequoia 15.4 i tvOS 18.4. Ipak, desetine miliona AirPlay-kompatibilnih uređaja nezavisnih proizvođača i dalje su u opasnosti. Portparol Apple-a je za DailyMail izjavio da se ranjivosti mogu iskoristiti samo ako se napadač nalazi na istoj Wi-Fi mreži kao i korisnik, ali stručnjaci upozoravaju da je rizik realan i ozbiljan.
Za dodatnu zaštitu, korisnicima se savetuje da preduzmu određene mere. Prvo, preporučuje se da onemoguće AirPlay prijemnike u podešavanjima svojih uređaja. Takođe, korisnici bi trebali ograničiti pristup funkciji na „trenutnog korisnika“ i redovno ažurirati softver. Instaliranje sigurnosnog softvera na Apple uređaje može dodatno povećati nivo zaštite. Korisnicima nezavisnih uređaja savetuju se da redovno proveravaju kod proizvođača da li su dostupna nova ažuriranja.
Ukoliko korisnici žele da isključe AirPlay na svom iPhone-u, mogu to učiniti na sledeći način: prvo, treba da otvore „Settings“ (Podešavanja), zatim da idu na „General“ (Opšte) pa na „AirPlay & Continuity“ (AirPlay i kontinuitet). Potom treba da kliknu na „Automatically AirPlay“ (Automatski AirPlay) i izaberu opciju „Never“ (Nikada).
Ovo upozorenje dolazi u trenutku kada su bezbednosne pretnje sve prisutnije, a korisnici moraju biti svesni potencijalnih rizika koji dolaze sa korišćenjem modernih tehnologija. Iako Apple nastoji da zaštiti svoje korisnike, odgovornost za sigurnost u velikoj meri leži i na samim korisnicima, koji moraju biti proaktivni u zaštiti svojih uređaja.
U svetlu ovih otkrića, korisnici iPhone-a i drugih Apple uređaja treba da budu oprezni i da preduzmu mere zaštite kako bi smanjili rizik od potencijalnih napada. Ulaganje u sigurnosne mere može se činiti kao dodatna obaveza, ali u današnjem digitalnom svetu, to je neophodnost. S obzirom na to da se tehnologija brzo razvija, važno je ostati informisan o najnovijim pretnjama i zaštitnim merama.
U zaključku, iako su ranjivosti u AirPlay-u otkrivene, proaktivni pristup zaštiti može pomoći korisnicima da zaštite svoje uređaje i lične podatke od potencijalnih hakerskih napada. Uvek je bolje biti oprezan nego žrtva napada, pa se preporučuje da korisnici preduzmu odgovarajuće korake kako bi obezbedili svoju digitalnu bezbednost.