Državna sekretarka u Ministarstvu nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, Marija Gnjatović, istakla je na panel diskusiji „Industrijski doktorati kao most između nauke i privrede“, koja se održava u okviru 67. Međunarodnog sajma tehnike i tehničkih dostignuća, važnost povezivanja naučnoistraživačkog sektora sa privredom. Ona je naglasila da je jedan od ključnih ciljeva resornog ministarstva postepeno jačanje saradnje između ovih sektora, posebno kroz uključivanje startapova i manjih kompanija u istraživačke projekte.
Gnjatović je objasnila da su na panelu razmatrane prednosti modela industrijskih doktorata, koji omogućava direktnu saradnju između univerziteta i industrije. „Diskutovali smo o značaju primene industrijskih doktorata kao novog modela realizacije doktorskih studija, koji direktno povezuje nauku i privredu. Ovaj model je važan za industriju, ali i donosi brojne benefite studentima, univerzitetima i kompanijama“, izjavila je ona.
Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija planira da nastavi sa razvojem programa koji povezuju istraživače i privredu, sa posebnim fokusom na jačanje inovacionog potencijala Srbije. U saopštenju ministarstva se naglašava namera da se ova saradnja dodatno unapredi kako bi se postigla bolja integracija nauke i privrede.
Na panelu su govorili i drugi stručnjaci iz oblasti nauke i industrije, uključujući dekanku Farmaceutskog fakulteta u Novom Sadu, Natašu Jovanović Lješković, vanrednog profesora Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Mileta Žarkovića, i liderku za pristup tržištu i saradnju sa državnim organima kompanije „Takeda“. Lješković je istakla da studenti koji se upisuju na industrijske doktorate stiču konkurentnost ne samo za karijeru u akademiji već i u industriji. Ona je naglasila da ovaj model omogućava studentima da se bolje pripreme za potrebe tržišta rada.
Žarković je takođe ukazao na izazove u saradnji između fakulteta i kompanija, napominjući da je potrebno uspostaviti jasne ugovore i obaveze kako bi se ubrzao proces saradnje. „Industrija zahteva brza rešenja, dok naučni rad često zahteva više vremena. Stoga je važno da se definišu jasni okviri saradnje“, rekao je on.
Tokom sajma, predstavljanje izložbene postavke Vlade Srbije, organizovane od strane Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, takođe je privuklo pažnju prisutnih. Postavka nosi naziv „Igraj za čovečanstvo! Nauka za sve“, a slogan ovogodišnje izložbe je „Inovacije menjaju svet“, čime se naglašava značaj inovacija za budućnost i napredak čovečanstva.
Sajam tehnike i tehničkih dostignuća postao je platforma za promociju naučnih istraživanja i inovacija, a Gnjatović je istakla da će se Ministarstvo truditi da obezbedi što bolje uslove za razvoj novih ideja i tehnologija. U tom smislu, podrška istraživačima i njihovom povezivanju sa privredom ostaje jedan od prioriteta ministarstva.
Panel diskusija i izložbena postavka predstavljaju deo šire strategije Srbije da se osnaži pozicija nauke i inovacija u društvenom i ekonomskom razvoju zemlje. Očekuje se da će ovakvi događaji doprineti jačanju veza između akademskog sektora i industrije, omogućavajući bolju prilagodbu obrazovnog sistema potrebama tržišta rada. U tom smislu, industrijski doktorati su prepoznati kao ključni alat za izgradnju mosta između nauke i privrede, čime se otvaraju nove mogućnosti za razvoj, istraživanje i primenu inovacija u Srbiji.