Inovacije odgovor na izazove globalne hemijske industrije

Branko Simić avatar

Beograd je danas bio domaćin godišnjeg samita Saveta hemijske industrije Evrope (CEFIC), koji se po prvi put održava u organizaciji Privredne komore Srbije (PKS). Ovaj događaj okupio je predstavnike ključnih kompanija, institucija i stručnjaka iz oblasti hemijske industrije, gde su razmatrani izazovi s kojima se susreće ovaj sektor, kao i mogućnosti za saradnju i inovacije.

Tokom samita, istaknuta je važnost saradnje među kompanijama kako bi se prevazišle trenutne krize, uključujući i energetsku krizu koja trenutno pogađa čitav kontinent. Predstavnici CEFIC-a su upozorili na to da je hemijska industrija suočena sa sve većim pritiscima, kako na domaćem, tako i na međunarodnom tržištu, gde globalna konkurencija postaje sve intenzivnija.

Jedan od ključnih govornika, predsednik PKS, istakao je da je inovacija neophodna za prilagođavanje novim uslovima tržišta i da je saradnja među kompanijama ključna za postizanje održivog rasta. „Samo zajedničkim radom možemo pronaći rešenja za izazove sa kojima se suočavamo, bilo da se radi o energetskim problemima, održivom razvoju ili digitalizaciji“, rekao je on.

Na samitu su prisutni takođe diskutovali o značaju održivosti u hemijskoj industriji. U svetlu globalnih klimatskih promena, mnoge kompanije su se posvetile smanjenju emisije CO2 i prelasku na zelene tehnologije. Ovaj trend je prepoznat kao ključni faktor za budućnost industrije, koja se mora prilagoditi novim ekološkim standardima i zahtevima tržišta.

Pored toga, učesnici su razgovarali o potrebama za jačanjem obrazovanja i obuke u hemijskoj industriji. Kako bi se osigurao kontinuitet inovacija i rast, neophodno je ulagati u obrazovanje mladih stručnjaka i stvarati partnerstva sa obrazovnim institucijama. „Obrazovanje je ključ za budućnost naše industrije. Moramo privući mlade talente i osigurati da imaju potrebne veštine za rad u modernoj hemijskoj industriji“, naglasio je jedan od govornika.

U okviru samita, održane su i panel diskusije na kojima su učestvovali eksperti iz različitih sektora hemijske industrije. Tema jedne od diskusija bila je digitalizacija i njene implikacije na proizvodne procese. Panelisti su se saglasili da digitalizacija može značajno povećati efikasnost i smanjiti troškove, ali je takođe ukazano na potrebu za pažljivim pristupom u implementaciji novih tehnologija.

Osim diskusija o izazovima, samit je pružio priliku za umrežavanje i razmenu iskustava među učesnicima. Mnoge kompanije su iskoristile ovu priliku da predstave svoje inovacije i rešenja koja su razvile u poslednjih nekoliko godina. Ova razmena informacija i ideja može doprineti jačanju konkurentnosti evropske hemijske industrije na globalnom tržištu.

Na kraju, samit je naglasio potrebu za jačanjem saradnje između zemalja članica CEFIC-a, kao i sa drugim međunarodnim organizacijama. U svetu koji se brzo menja, zajednički napori su neophodni kako bi se osigurao održiv razvoj hemijske industrije i odgovorilo na globalne izazove.

U zaključku, događaj u Beogradu bio je značajan korak ka jačanju pozicije Evrope u globalnoj hemijskoj industriji. Kroz saradnju, inovacije i fokus na održivost, evropski sektor hemijske industrije može se bolje pripremiti za buduće izazove i osigurati svoj rast i razvoj.

Branko Simić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije