Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Republike Srbije, Milica Đurđević-Stamenkovski, potpisala je danas ugovor o saradnji sa direktorom Specijalne bolnice „Merkur“ iz Vrnjačke Banje, Dejanom Stanojevićem. Ova saradnja ima za cilj pružanje banjskog lečenja i rehabilitacije vojnim invalidima, civilnim invalidima rata i članovima porodica palih boraca. Tokom potpisivanja ugovora, ministarka je istakla da će ministarstvo ove godine izdvojiti 50 miliona dinara za ovu svrhu.
Đurđević-Stamenkovski je naglasila da je ovaj gest mali, ali značajan način na koji Srbija pokazuje svoju brigu i pažnju prema porodicama koje su dale veliki doprinos u otadžbinsko-oslobodilačkim ratovima. Ovim potezom, Ministarstvo želi da obezbedi adekvatnu zdravstvenu zaštitu i rehabilitaciju osobama koje su pretrpele posledice rata i koje su zaslužne za odbranu zemlje.
Ministarka je takođe najavila da će u petak resorno ministarstvo raspisati javni poziv onima koji ostvaruju pravo na boravak u Specijalnoj bolnici „Merkur“. Ovaj poziv će omogućiti osobama koje su u potrebi da se prijave za terapiju i rehabilitaciju, čime će se obezbediti da se njihovi zahtevi brzo i efikasno realizuju. Očekuje se da će u narednom periodu mnogi od njih imati priliku da koriste usluge ove bolnice i dobiju potrebnu pomoć.
Specijalna bolnica „Merkur“ u Vrnjačkoj Banji poznata je po svom stručnom osoblju i kvalitetnim uslugama koje pruža. Osim terapije i rehabilitacije, bolnica nudi i različite oblike banjskog lečenja, koje uključuju korišćenje prirodnih lekovitih voda i blata. Ovaj oblik lečenja je posebno značajan za osobe sa invaliditetom, jer im može pomoći u poboljšanju zdravstvenog stanja, kao i u povratku u svakodnevni život.
Na ovaj način, Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja nastavlja da unapređuje sistem podrške za one koji su najviše pogođeni ratom i njegovim posledicama. Ova inicijativa dolazi u trenutku kada je važno osnažiti zajednicu i pružiti podršku onima koji su u potrebi. Ministarka Đurđević-Stamenkovski je izrazila nadu da će ovakvi programi doprineti boljitku života mnogih porodica i pojedinaca.
U poslednjih nekoliko godina, Srbija je prepoznala važnost ulaganja u rehabilitaciju i pomoć osobama sa invaliditetom i njihovim porodicama. Ovi programi postaju sve važniji, posebno u svetlu izazova koji su proizašli iz ratova i sukoba. Kroz različite projekte i inicijative, država nastoji da pruži podršku onima koji su se borili za svoju zemlju i koji sada zaslužuju pomoć u prevazilaženju teškoća.
Uzimajući u obzir sve veći broj ljudi koji se suočavaju sa posledicama rata, Ministarstvo planira da u budućnosti nastavi sa ovakvim inicijativama. Osim banjskog lečenja, biće razvijeni i drugi programi koji će obuhvatiti različite aspekte rehabilitacije i podrške. Ove mere imaju za cilj da poboljšaju kvalitet života osoba sa invaliditetom i njihovih porodica, kao i da im pomognu da se što bolje integrišu u društvo.
U zaključku, potpisivanje ugovora između Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja i Specijalne bolnice „Merkur“ predstavlja važan korak u pravcu pružanja potrebne pomoći osobama koje su pretrpele posledice rata. Ovaj projekat ne samo da će doprineti njihovom fizičkom zdravlju, već i emocionalnom i psihološkom blagostanju, čime će se stvoriti bolji temelji za budućnost.