Iz PU Elektromašinogradnja poručuju da bi izgradnja novih energetskih kapaciteta značajno doprinela stabilnosti elektroenergetskog sistema Srbije, kao i povećanju BDP-a zemlje. U saopštenju se naglašava da je sigurnost u snabdevanju električnom energijom, koja je ključni zadatak JP Elektroprivreda Srbije (EPS), moguća jedino kroz izgradnju novih kapaciteta i rešavanje postojećih slabosti u sistemu.
Prema informacijama iz PU Elektromašinogradnja, JP Elektroprivreda Srbije je dostavila predlog Vladi Srbije i Ministarstvu rudarstva i energetike za nastavak izgradnje Termoelektrane Kolubara B, koja se smatra strateškim kapacitetom. Takođe, naglašena je potreba da se Revirzibilna hidroelektrana (RHE) Bistrica proglasi projektom od izuzetnog značaja za stabilnost elektroenergetskog sistema. Ovaj poziv je upućen sredinom oktobra, kada je PU Elektromašinogradnja zatražila podršku najviših zvaničnika u cilju izgradnje ovih projekata.
U saopštenju se ističe da bi izgradnja novih kapaciteta omogućila firmama elektromašinogradnje da aktivno učestvuju u ovim projektima, čime bi se značajno unapredila njihova proizvodna aktivnost, a samim tim i doprinos ekonomskom rastu Srbije. Predstavnici udruženja naglašavaju da u ovom sektoru direktno i indirektno radi više od 20.000 ljudi, te da bi njihova angažovanost na novim projektima doprinela jačanju ekonomije.
PU Elektromašinogradnja okuplja različite kompanije koje se bave elektromašinogradnjom, među kojima su Energoprojekt ENTEL, Feromont inženjering, VIA OCEL, Goša FOMIMP-Automatika, Južna Bačka Energetika i mnoge druge. Ova asocijacija obuhvata uspešne, likvidne kompanije i institute, u kojima je direktno zaposleno osam hiljada radnika, a godišnji obrt iznosi oko 400 miliona evra.
U svetlu trenutnih energetskih izazova, posebna pažnja posvećena je pitanju energetske nezavisnosti. Izgradnja termoelektrane Kolubara B i revirzibilne hidroelektrane Bistrica može se smatrati ključnim koracima ka ostvarenju ovog cilja. Predstavnici PU Elektromašinogradnja ističu da je ovakvo jačanje kapaciteta neophodno kako bi se obezbedila stabilnost snabdevanja električnom energijom za građane i privredu Srbije.
Osim ekonomskih, ovi projekti imaju i značajne društvene aspekte. U skladu sa trenutnim trendovima u energetici, povećanje kapaciteta i diversifikacija izvora energije mogu pomoći u smanjenju zavisnosti od uvoza energenata, čime se doprinosi i očuvanju životne sredine. U tom smislu, izgradnja novih kapaciteta može se smatrati i korakom ka održivijoj energetskoj budućnosti.
S obzirom na sve navedeno, PU Elektromašinogradnja poziva sve relevantne institucije da podrže inicijative za izgradnju novih energetskih kapaciteta. U saopštenju se naglašava da je potrebno da se ova pitanja postave kao prioriteti u radu Vlade Srbije i drugih nadležnih institucija. Predstavnici udruženja su uvereni da bi realizacija ovih projekata mogla doneti višestruke koristi, kako na ekonomski, tako i na socijalni plan.
U svetlu trenutne energetske krize u Evropi, izgradnja novih kapaciteta postaje još važnija. U tom kontekstu, saradnja između državnih institucija i privatnog sektora može se pokazati kao ključna za prevazilaženje izazova i postizanje stabilnosti u snabdevanju električnom energijom. Ova situacija je prilika za jačanje domaće industrije i osnaživanje ekonomskih kapaciteta Srbije.