Izgubljeni gradovi Srbije: Jerinin grad kod Trstenika

Marijana Petrović avatar

Novi serijal „Izgubljeni gradovi Srbije“, emitovan na televiziji Euronews Srbija, vodi gledaoce na putovanje kroz istoriju, istražujući sedam arheoloških lokaliteta širom Srbije. Ova emisija otkriva zaboravljene temelje, zidine i priče iz prošlosti, od Višnjice i Velikog Gradišta do Trstenika i Kuršumlije. Ove lokacije sadrže ostanke naselja koja su postojala tokom Rimskog carstva, Vizantije i Srednjeg veka, a do sada su bili nevidljivi golim okom.

Ideja za serijal potekla je od Milana Lađevića, izvršnog direktora Medijske mreže, koji je inspiraciju dobio gledajući emisiju „The Lost Cities“ na Nacionalnoj geografiji. Jedan od glavnih junaka serijala je arheolog Adam Crnobrnja, predsednik Srpskog arheološkog društva, čiji doprinos istraživanju ovih lokacija donosi dodatnu dubinu i stručnost.

Gledaoci će imati priliku da vide različite „izgubljene“ gradove, svaki na svoj način. Prva lokacija koju su istraživali bila je Jerinin grad, nedaleko od Trstenika, srednjevekovno utvrđenje koje je još uvek slabo istraženo. Ovo mesto predstavlja potencijalno blago, jer je tokom 14. i prve polovine 15. veka bilo stacionirano srpsko vojniko, koje je branilo ovu oblast i koristilo put kroz dolinu Morave ka prestonici Kruševcu.

Milan Popović, voditelj serijala, istakao je izazov koji je predstavljao transport arheologa i tim pilota drona do sela Grabovac, gde se nalaze ostaci srednjevekovnog vojnog utvrđenja. Tokom istraživanja, tim je naišao na vodiča koji ih je proveo kroz šume i brda ovog kraja, omogućavajući im da bolje razumeju istorijski značaj lokacije.

Na Jerinom gradu, goli okom mogu da se vide samo ostaci dve kule tvrđave, koja je nekada bila povezana sa još jednom kulom iznad Morave. Sačuvano je oko 350 metara kamenog bedema, dok su ostali delovi utvrđenja još uvek zakopani. Ove informacije ukazuju na bogatu istoriju koja leži ispod površine, čekajući da bude otkrivena.

Serijal „Izgubljeni gradovi Srbije“ ne samo da prikazuje arheološke istraživačke metode, već i donosi priče o ljudima koji su nekada živeli na tim mestima. Kroz razgovore sa stručnjacima i prikazivanje arheoloških iskopavanja, gledaoci imaju priliku da povežu moderne događaje sa istorijskim kontekstom.

Pored Jerinog grada, serijal će istraživati i druge značajne lokacije, pružajući širu sliku o kulturnom nasleđu Srbije. Ovaj program ima za cilj da podstakne interesovanje za arheologiju i istoriju, kao i da podstakne lokalne zajednice na očuvanje svog kulturnog nasleđa.

Gledajući serijal, gledaoci će biti vođeni kroz avanturu koja će im omogućiti da se povežu sa svojom istorijom, dok istovremeno stiču nova saznanja o bogatstvu koje se krije u srpskom tlu. U vremenu kada su mnoge istorijske priče zaboravljene ili zanemarene, ovakvi programi predstavljaju važan korak ka njihovom ponovnom otkrivanju i vrednovanju.

Kroz istraživanje, serijal takođe ukazuje na važnost očuvanja arheoloških nalazišta i pruža uvid u izazove sa kojima se arheolozi suočavaju. Ove priče o „izgubljenim“ gradovima podsećaju nas na to koliko je važno očuvati našu prošlost kako bismo razumeli sadašnjost i oblikovali budućnost.

U zaključku, „Izgubljeni gradovi Srbije“ je više od običnog dokumentarnog serijala; to je poziv na akciju za sve nas da se uključimo u očuvanje i istraživanje našeg bogatog kulturnog nasleđa. Gledajući ovaj serijal, gledaoci će ne samo naučiti o istoriji, već će biti inspirisani da istraže i svoja okruženja, tražeći tragove prošlosti koje možda nikada nisu primetili.

Marijana Petrović avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije