Izložba „Igra s mafinima“ otvorena u Beogradu

Marijana Petrović avatar

Fragmenti starih porodičnih fotografija, koji su izdvojeni i pretvoreni u umetnička dela, predstavljaju srž izložbe „Igra s mafinima“, koja je otvorena u Galeriji Instituta Servantes u Beogradu. Ova izložba, autorke Hulije Averbuh, donosi jedinstvenu perspektivu na uspomene i međugeneracijske veze kroz umetnost, kombinujući elementi nostalgije i savremenog izraza.

Otvaranje izložbe obeležio je prisustvo ambasadora Španije u Srbiji, Huana Hosea Sansa Aparisija, koji je istakao važnost španske kulture u regionu. On je izrazio zadovoljstvo zbog mogućnosti da se španska umetnost približi srpskoj publici i zahvalio se svima koji su došli na otvaranje. Ambasador je posebno naglasio značaj posetilaca, rekavši: „Hvala svima, ali posebno posetiocima, bez vas naš trud da približimo špansku umetnost ovom delu sveta bio bi uzaludan.“ Ovaj komentar ukazuje na ključnu ulogu publike u uspehu kulturnih događaja i umetničkih izložbi.

Izložba „Igra s mafinima“ se bavi temama identiteta, sećanja i transformacije. Averbuh koristi tehnike kolaža kako bi rekonstruisala i reinterpretirala porodične uspomene, stvarajući tako nove narative iz starih slika. Kroz svoje radove, ona istražuje kako se sećanja prenose kroz generacije i kako ih umetnost može oživeti. Umetnička dela na izložbi obuhvataju razne forme izraza, uključujući slike, instalacije i multimedijalne projekte, koji pozivaju posetioce da razmisle o vlastitim uspomenama i njihovom mestu u savremenom svetu.

Ambasador Sans Aparisio je takođe najavio da će Institut Servantes nastaviti sa promocijom španske kulture u Srbiji, uključujući gradove poput Novog Sada, Niša i Kragujevca. Ovaj plan ukazuje na posvećenost španske ambasade da proširi kulturne horizonte i omogući dublje razumevanje španske umetnosti i tradicije među srpskom publikom. Kroz ovakve inicijative, ambasada doprinosi jačanju kulturnih veza između dve zemlje.

Izložba „Igra s mafinima“ se može posmatrati i kao poziv na refleksiju o važnosti porodice i kolektivnog sećanja. U svetu koji se brzo menja, gde se vrednosti i tradicije često gube ili zaboravljaju, Averbuh podseća posetioce na značaj očuvanja porodičnih priča i iskustava. Njena dela podstiču dijalog o tome kako se sećanja oblikuju i preoblikuju u zavisnosti od konteksta i vremena.

Umetnost je ovde sredstvo za povezivanje i razumevanje, a izložba pruža platformu za razmenu ideja i emocija. Posetioci su pozvani da se upuste u interakciju sa umetničkim delima, istražujući vlastita osećanja i sećanja koja mogu biti povezana sa izloženim radovima. Ova vrsta angažovanja ne samo da obogaćuje iskustvo posetilaca, već i podstiče dublje razumevanje umetničkog dela.

U skladu sa temama izložbe, važna je i uloga tehnologije u očuvanju sećanja. U savremenom svetu, digitalne platforme često služe kao arhive naših života, čuvajući uspomene koje bi inače mogle biti izgubljene. Averbuh se bavi pitanjem kako se tradicionalne forme izraza mogu spojiti sa savremenim tehnologijama, stvarajući nove mogućnosti za umetničku interpretaciju.

Izložba „Igra s mafinima“ nije samo umetnički događaj, već i kulturni fenomen koji poziva na razmišljanje o identitetu, sećanju i povezanosti. Kroz rad Hulije Averbuh, posetioci su u prilici da preispitaju vlastite uspomene i razmotre kako one oblikuju njihove živote i kulturu u celini. Ova izložba predstavlja most između tradicije i savremenosti, nudeći uvid u to kako umetnost može da funkcioniše kao sredstvo za očuvanje i preoblikovanje sećanja.

Marijana Petrović avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Najnoviji Članci
Pretraga
Kategorije