Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić je danas objavila da se dinamično nastavlja rast IT sektora u Srbiji, ističući da je izvoz iz IKT sektora u prvih pet meseci ove godine premašio 1,8 milijardi evra, što predstavlja rast od 17 odsto u odnosu na isti period prethodne godine. Ova informacija naglašava značajnu transformaciju sektora koji je, prema rečima Brnabićeve, doživeo izvanredan napredak u poslednjih trinaest godina.
Brnabićeva je podsetila da je godišnji izvoz IKT sektora pre samo 13 godina iznosio svega 375 miliona evra, što ukazuje na to da je trenutni izvoz čak trinaest puta veći. Ovaj trend rasta se, prema njenim rečima, može nastaviti i u budućnosti, te bi ukupni izvoz IKT sektora za tekuću godinu mogao dostići skoro pet milijardi evra.
U svojoj objavi na društvenoj mreži X, Brnabićeva je najavila da će u narednim nedeljama inicirati posete članova Odbora za obrazovanje, nauku, tehnološki razvoj i informatičko društvo kako bi se utvrdilo u kakvoj fazi se nalaze radovi na izgradnji novih naučno-tehnoloških parkova u Srbiji. Ovi parkovi se grade u gradovima kao što su Kragujevac, Čačak, Niš i Kruševac, a njihova izgradnja je ključna za dalji razvoj IKT sektora i privrede u celini.
Osim toga, predsednica je istakla potrebu za novim planom razvoja pod nazivom „Srbija 2035“. Ovaj plan treba da obuhvati strateške ciljeve i pravce razvoja koji će doprineti još bržem rastu IKT sektora, kao i unapređenju obrazovanja i nauke u Srbiji. Brnabićeva je naglasila da je vreme da se Srbija ponovo okrene radu i postizanju rezultata, uz podršku predsednika Aleksandra Vučića.
U svetlu ovih informacija, jasno je da srpska vlada ima ambicioznu viziju za budućnost, koja se fokusira na dalji razvoj tehnološkog sektora i ekonomije kao celine. Ulaganje u naučno-tehnološke parkove i postavljanje ambicioznih ciljeva kao što je „Srbija 2035“ može doprineti jačanju konkurentnosti Srbije na globalnom tržištu.
Rast IT sektora u Srbiji nije samo važan za ekonomiju, već i za stvaranje novih radnih mesta i održavanje mladih talenata u zemlji. U kontekstu globalnih promena i digitalizacije, Srbija ima priliku da postane regionalni lider u IKT industriji, ali to zahteva doslednu strategiju i podršku svih relevantnih aktera.
Podsećajući na važnost saradnje između vlade, obrazovnih institucija i privatnog sektora, Brnabićeva je naglasila da je ključno povezivanje obrazovanja i tržišta rada kako bi se obezbedilo da mladi ljudi dobiju potrebne veštine i znanja koja će im omogućiti da se uspešno takmiče u modernom svetu.
U zaključku, nastavak rasta IT sektora u Srbiji predstavlja pozitivnu vest za ekonomiju i društvo u celini. Uz strateške inicijative kao što su izgradnja naučno-tehnoloških parkova i postavljanje dugoročnih ciljeva, Srbija može da izgradi održivu budućnost, koja će omogućiti dalji razvoj i prosperitet. S obzirom na trenutne trendove, može se očekivati da će IT sektor nastaviti da bude jedan od ključnih pokretača ekonomskog rasta u zemlji.