Jedan od najvećih izvoznika banana otpušta 4.900 radnika

Branko Simić avatar

Jedan od najvećih svetskih izvoznika banana, kompanija Chiquita, najavila je otpuštanje više hiljada radnika u Panami, nakon skoro mesec dana štrajka zaposlenih u sektorima uzgoja i distribucije banana. Radnici su protestovali protiv reforme penzionog sistema i nedavno potpisanog bezbednosnog sporazuma između Paname i Sjedinjenih Američkih Država, koji omogućava veću američku vojnu prisutnost u Panamskom kanalu, prenose nemački mediji.

Kompanija Chiquita saopštila je da je „neopravdani prekid rada“ doveo do ekonomskih gubitaka u visini od najmanje 75 miliona američkih dolara (oko 66 miliona evra). Kako navode lokalni mediji, otkaze je dobilo oko 4.900 radnika bez stalnog ugovora u pokrajini Bokas del Toro. Iz kompanije poručuju da se otpušteni radnici mogu obratiti lokalnim kancelarijama radi preuzimanja otpremnine i prateće dokumentacije.

Panamski predsednik Hose Raul Mulino podržao je postupak kompanije, okarakterisavši štrajk kao „nezakonit“ na konferenciji za medije, prenose nemački izveštaji. Ova situacija dodatno je pogoršana ekonomskim gubicima koje je kompanija pretrpela tokom štrajka, a koji bi mogli imati dalekosežne posledice ne samo za radnike, već i za ekonomiju regiona.

Chiquita banane su široko dostupne na evropskom tržištu, uključujući i Nemačku, gde prosečan stanovnik godišnje pojede oko 12 kilograma banana. Uticaj ovog štrajka i masovnih otkaza na globalno snabdevanje još uvek se procenjuje. Zbog svoje važnosti u domenu izvoza, Chiquita igra ključnu ulogu u lancu snabdevanja bananama, a poremećaji u njenom radu mogli bi izazvati nestašice i povećanje cena na tržištu.

Odbor radnika koji je organizovao štrajk izrazio je zabrinutost zbog uslova rada i budućnosti zaposlenih. Pored ekonomskih gubitaka, radnici su se takođe protivili stavu vlade prema američkoj vojnoj prisutnosti, smatrajući da to može ugroziti njihov suverenitet i bezbednost. Ovaj sporazum je izazvao široku javnu debatu u zemlji, a mnogi se boje da bi mogao dovesti do povećanja tenzija u regionu.

Pored toga, otpuštanja koja su usledila u Chiquiti osvetljavaju šire probleme u panamskoj ekonomiji, koja se već suočava s izazovima kao što su visoka stopa nezaposlenosti i nesigurni radni uslovi. Mnogi radnici u Panami su u potrazi za stabilnijim poslovnim mogućnostima, ali su često suočeni s nesigurnim ugovorima i slabom zaštitom radničkih prava.

Chiquita, koja se oslanja na radnu snagu u zemljama poput Paname, takođe se suočava s pritiscima da poboljša svoje prakse i uslove rada. Ovaj incident može poslužiti kao okidač za širu diskusiju o pravima radnika i odgovornosti korporacija prema svojim zaposlenima. Osim toga, situacija u Panami može podstaći i druge kompanije da preispitaju svoje prakse i odnose s radnicima, kako bi izbegle slične probleme.

Kako se situacija razvija, mnogi se pitaju kakve će dugoročne posledice imati za radnike, lokalnu ekonomiju i globalno snabdevanje bananama. Radnici i njihovi predstavnici nastaviće da traže rešenja za svoje probleme, dok će kompanija Chiquita morati da se suoči s posledicama svojih odluka i pritiska javnosti. U ovom trenutku, jasno je da će se borba za prava radnika i dalje nastaviti, a kompanije kao što je Chiquita moraće da preispitaju svoj pristup kako bi očuvale stabilnost i reputaciju na tržištu.

Branko Simić avatar
BELGRADE Vremenska Prognoza
Pretraga
Kategorije