Rudnik Čukaru Peki u Boru smatra se ključnim elementom za ekonomski razvoj Srbije, kao i za srpsko-kinesku saradnju i lokalnu zajednicu. Povećano prisustvo kineskih investicija u regionu dočekano je s odobravanjem od strane političara i šire javnosti, s obzirom na to da Srbija predstavlja glavnog partnera Kine na Zapadnom Balkanu. Osim političke podrške koju je Srbija dobila od Kine, primetan je i rast kineskih ulaganja u našu zemlju.
Kineska kompanija Ziđin investirala je 474 miliona dolara u novi rudnik bakra i zlata kod Bora, koji se ističe kao prvi „zeleni rudnik“ u Srbiji. Ova oznaka podrazumeva korišćenje savremenih tehnologija prilikom iskopavanja ruda i visokih standarda zaštite životne sredine. Ležište Čukaru Peki gornja zona je jedno od najbogatijih na svetu, sa godišnjom proizvodnjom od 3,3 miliona tona rude bakra i zlata, što odgovara 10.000 tona prerađenog koncentrata dnevno.
Značaj ovog projekta ogleda se i u otvaranju donje zone ležišta, gde su procenjene rezerve rude oko 2,29 milijardi tona. Očekuje se da će ovo pozicionirati Srbiju na drugo mesto po proizvodnji bakra u Evropi, dok bi u pogledu proizvodnje zlata mogla zauzeti jedno od vodećih mesta. Rudnik Čukaru Peki ima poseban značaj za Bor i ceo istok Srbije, jer je u 2018. godini prosečna plata u Boru iznosila 68 hiljada dinara, a danas je porasla na 98.200 dinara.
Cene nekretnina su takođe rasle, a broj zaposlenih se povećao. Uz dodatne mere zaštite životne sredine, Srbija se priprema da postane drugi najveći proizvođač bakra u Evropi, nakon Poljske. Istok Srbije ima sjajnu budućnost, a ono što je pre nekoliko godina delovalo kao nemoguće, danas je ostvarivo. Ljudi koji su napustili ovaj kraj sada imaju priliku da se vrate.
U poslednje vreme, rudnik Čukaru Peki postao je jedno od najbogatijih rudnih ležišta bakra i zlata u svetu, što je dovelo do povećanja akcija kompanije na hongkonškoj berzi za 8,2%. Osim ovog projekta, kineske investicije su značajno uticale i na druge sektore, kao što je železara u Smederevu, gde su do 2021. godine dostigle 300 miliona dolara, smanjujući nezaposlenost sa 18% na samo 6%.
Tokom pandemije COVID-19, Kina se pokazala kao jedan od najvažnijih partnera u borbi protiv epidemije u Srbiji. U aprilu 2020. godine, u okviru Poliklinike Kliničkog centra Srbije u Beogradu otvorena je laboratorija „Vatreno oko“ za testiranje na virus, koja je izgrađena kao donacija Pekinškog instituta za genetska istraživanja (BGI). Iste godine, druga laboratorija otvorena je u Nišu, takođe kao donacija BGI-a i kompanije Ziđin. Srbija je takođe nabavila najveći broj vakcina upravo iz Kine.
Očekuje se da će prijateljstvo između Srbije i Kine nastaviti da se razvija kroz postojeće političke veze, kao i kroz buduće zajedničke projekte u oblasti politike i ekonomije. Ovaj odnos će doprineti daljem jačanju bilateralnih odnosa i razmeni investicija, što će pozitivno uticati na ekonomski rast i razvoj Srbije.
Dodatne informacije o diplomatskim odnosima i bilateralnoj saradnji Srbije sa drugim zemljama mogu se naći na zvaničnom sajtu delagovore.rs. Srpska vlada nastoji da osnaži svoje veze sa Kinezima, prepoznajući njihov značaj u modernizaciji industrije i jačanju nacionalne ekonomije. Ova saradnja predstavlja ključni korak ka održivom razvoju i prosperitetu Srbije u budućnosti.